Полетя първият A330 MRTT за френските ВВС

14 прочитания

Първият летящ танкер Airbus A330 MRTT предназначен за френските ВВС е изпълнил първи полет на 7 септември 2017 г. от летището Хетафе, край Мадрид. Това съобщават от Airbus.

Полетът е преминал нормално и според очакванията.

Самолетът е произведен като А330-200 в Тулуза и изпълнява първия си полет на 22 юли 2016 г. с регистрация F-WWCK. След това машината е прехвърлена в Хетафе, където е центъра за конвертиране на Airbus. Там самолетът е преработен във въздушна цистерна, която може да изпълнява и транспортни задачи.

В края на 2015 г. френското МО сключи договор с Airbus за доставката на девет броя Airbus A330 MRTT със запазени опции за още три самолета. Френските ВВС искат да разполагат с 12 броя A330 MRTT до 2025 г., които да заместят сега използваните 14 броя Boeing C-135FR.

Първият A330 MRTT, който на френска служба ще носи името Phénix, се очаква да бъде доставен през следващата година, а след това доставките ще бъдат в темп от две машини годишно.
Френските самолети са от модификацията A330 MRTT Enhanced, чийто първи клиент е ВВС на Сингапур.

Френските A330 MRTT се задвижват от два Rolls-Royce Trent 772В, а системата за дозареждане във въздуха е Airbus Refuelling Boom System (ARBS), която включва две точки за дозареждане под крилото по системата „шланг-конус” и твърда телескопична щанга в опашната част.

Горивният запас е 111 тона, а възможността за превоз на до 271 пасажери е запазена. Самолетът може да се конвертира за превоз на палетирани товари или за медицинска евакуация при използване на системата MORPHEE, която може да осигурява превоз на 10 пациенти в тежко състояние, до 88 по-леко ранени и медицински персонал.

Airbus има 51 твърди поръчки за A330 MRTT, от които 28 са вече изпълнени. Договорите са за 14 машини за Великобритания (всички са доставени), девет за Франция, седем за Австралия (доставени пет), шест за Саудитска арабия (всички са доставени), шест за Сингапур, четири за Южна Корея, три за ОАЕ (всички са доставени) и два в рамките на обща програма на НАТО в която за сега участват Холандия и Люксембург.

Свързани теми

Предишна публикация
Saab представи агресорски вариант на Gripen
Следваща публикация
Появиха се снимки на деветия прототип на Су-57
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

A330neo изпълни първи полет

Airbus A330neo изпълни успешен първи полет днес, 19 октомври 2017 г., от заводското летище в Тулуза, Франция.

A350-1000 получи типов сертификат

Airbus получи от европейската агенция за авиационна безопасност EASA типов сертификат за летателна годност за своя широкофюзелажен двудвигателен лайнер A350-1000. Това стана днес, 21 ноември 2017 г.

Airbus пое контрола над CSeries

Европейският самолетостроител Airbus пое от Bombardier контрола на програмата CSeries. Официалното прехвърляне на акции е станало на 1 юли 2018 г.

Франция обяви амбициозен план за превъоръжаване и модернизация

Франция обяви амбициозен план за сериозна модернизация и превъоръжаване, която ще засегне целите въоръжени сили на страната и включва покупката на допълнителни Rafale, обновяване на вертолетния флот и покупка на още летящи танкери.

Airbus отново биха Boeing по поръчки

След трескаво финализиране на сделки в края на годината, от европейския самолетостроител Airbus обявиха, че имат 1109 нетни поръчки за 2017 г., което е с близо 200 повече от поръчките на архиконкурента Boeing.

Сбогом, A380!

На 14 февруари 2019 г., с разбито сърце, европейският производител Airbus обяви, че слага край на програмата A380. Ходът беше по-скоро очакван, макар и до последно да имаше известна надежда, че самолетостроителят ще се опита поне още година – две да търси нови продажби за гиганта.

Меню