Бахрейн подписа за 16 броя F-16V

35 прочитания

Бахрейнското правителство е подписало сделка за покупката на 16 броя многоцелеви изтребители F-16V. Стойността на сделката е $3,8 млрд. Това съобщава бахрейнската информационна агенция BNA.

Договорът е бил подписан в рамките на отбранителното изложение BIDEC 2017. В рамките на сделката се запазва и опция за покупка на още три изтребителя F-16V. Доставките ще започнат през 2021 г. и ще се проточат няколко години.

Не се съобщават други детайли по сделката.

Стойността на покупката на 16-те изтребители, обаче не кореспондира с посоченото от Държавния департамент на САЩ през септември тази година, когато бе дадено разрешение за експорт. Тогава бе посочено, че 19 броя F-16V, заедно със съпътстващо оборудване и услуги, струваше $2,785 млрд.

Освен това бе дадено разрешение за модернизация на 20 броя бахрейнски F-16C/D Block 40 до стандарта F-16V за още $1,082 млрд.

Комбинирано, двете потенциални сделки са на стойност от малко над $3,8 млрд., но не е ясно дали реално Бахрейн е подписал и за модернизация на наличните си изтребители или просто сделката за новопроизведените F-16V е набъбнала заради доставка на допълнително оборудване.

Изтребителите за Бахрейн ще се произвеждат на новата линия за окончателно сглобяване на F-16, която ще заработи в Грийнвил, Южна Каролина след 2019 г. Това ще е и първата сделка за новопроизведени изтребители от варианта F-16V.

Свързани теми

Предишна публикация
A330neo изпълни първи полет
Следваща публикация
Гърция модернизира около 120 от своите F-16
35 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)

Напълно очаквано, Министерство на отбраната излезе с доклад, в който се предлага на Министерски съвет за започване на преговори за покупка на изтребители F-16 Block 70/72. Това стана днес, 21 декември 2018 г. В доклада се дава твърде малка и противоречаща си аргументация, като има и предложение до Народното събрание за фактическото анулиране на инвестиционния проект, който беше приет през юни тази година. С това се засилва впечатлението, че се касае за фактически чисто политически избор.

Какво обсъждаше „Комисията „Gripen” на петото си заседание

На 14 септември 2017 г. Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет заседава за пети път. На това заседание бяха изслушани бившия служебен военен министър Велизар Шаламанов и командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков.

Президентът Радев ще лети на Rafale

Президентът Румен Радев ще направи полет на многоцелев изтребител Dassault Rafale в рамките на скорошното си държавно посещение във Франция. Това научи АЕРО от собствени източници.

Сърбия ще получи четири МиГ-29 от Беларус

Сърбия се е споразумяла с Беларус да получи четири изтребителя МиГ-29 безвъзмездно. Това е съобщил военният министър на страната Александър Вулин, пред местния вестник „Politika”.

Все още не могат да открият японския F-35A

Точното място, където е потънал японския изтребител F-35A продължава да остава мистерия, въпреки че той се издирва от Япония и САЩ вече седмица. Това съобщава AP.

Меню