Ръст на военния бюджет и целеви пари за нов изтребител

26 прочитания

Военният бюджет за догодина отбелязва известен ръст и ще достигне 1,19 млрд. лева, като в същото време е залегнало и целево отпускане на малко под 230 млн. лева за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това се чете в проектобюджета за 2018 г., който бе публикуван от Министерство на финансите днес, 23 октомври 2017 г.

Според документа бюджета на Министерство на отбраната ще бъде 1 193 319 000 лв. При заложения от финансовото министерство брутен вътрешен продукт за 2018 г. от 105,609 млрд. лева, то военният бюджет е 1,13% от БВП. МО трябва да осигури собствени приходи в рамките на 44 млн. лева, а останалите пари ще дойдат от централния бюджет.

Отделно от военния бюджет за 2018 г. са предвидени 397 млн. лева за плащания по двете големи модернизационни програми на въоръжените сили – за придобиване на нов боен самолет и за покупка на два модулни патрулни кораба за ВМС.

Плащанията за новия изтребител за догодина трябва да са в рамките на 226 млн. лева. Според средносрочната бюджетна прогноза за 2019 г. са предвидени също 226 млн. лева за новия боен самолет и още толкова за 2020 г.

Отделянето на целеви средства за покупка на нов изтребител е обнадеждаващо, предвид бурните развития около програмата тази година, но реално това съвсем не значи, че ще има сключена сделка. Целеви средства бяха отпуснати и в бюджета за 2016 и в тазгодишния бюджет.

Ако се отчетат и целевите пари за нови кораби и самолети, то военните разходи на България достигат 1,5% от БВП. Но това може да стане факт ако целевите средства реално бъдат похарчени през съответната година. В тазгодишния бюджет бяха отпуснати 402 млн. лева за целеви плащания по сделките за нови патрулни кораби и нов изтребител, но тези средства няма да бъдат пипнати, тъй като няма сключени сделки.

Военният бюджет за 2018 г. е с малко над 113 млн. повече от отделените пари за отбрана за тази година. Сериозно повишение се наблюдава в перото „Персонал”, където са залегнали 911 730 000 лева (при 804 678 000 лева за 2017 г.). Капиталовите разходи, обаче остават практически същите – 55 364 000 лв. (при 55 314 000 лв. за тази година).

Свързани теми

Предишна публикация
Прокуратурата не откри нарушения в боравенето с класифицирана информация от президенството
Следваща публикация
Генерал Стойков: Новият изтребител не е на ВВС, а на България
26 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стабилност на дъното

Приетият през април от Министерски съвет „Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2019 г.” традиционно дава твърде оптимистичен поглед към процесите в армията, но както винаги, при по-внимателното му прочитане и сравняване с докладите от минали години, показва, че реалността е далеч по-мрачна.

ВВС изпълниха задачи в помощ на населението

Българските военновъздушни сили извършиха вчера и днес, 18 септември 2019 г., донорска задача с военно-транспортен самолет C-27J и гасиха горски пожар с вертолет Ми-17. Това съобщиха от ВВС.

Президентът Радев: Нямам против F-16, но трябва да се спазват българските интереси

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че няма нищо против покупката на изтребителите F-16, но постави въпроса дали са били спазени българските интереси. Това каза той днес, 18 юли 2019 г.

Николай Ненчев е твърдо за F-16

Бившият министър на отбраната от кабинета „Борисов 2” Николай Ненчев твърдо подкрепя покупката на изтребители F-16 и иска скоростно снемане от въоръжение на наличните МиГ-29 и Су-25. Това заяви той днес, 4 октомври 2018 г., в сутрешния блок на bTV.

Министър Каракачанов: Нов изтребител в рамките на бюджета, който имаме

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че предпочита нов изтребител, който да се помести в бюджета ни. В същото време той не успя да обясни точно механизмът, по който ще бъде взето финалното решение по темата. Каракачанов участваше в сутрешния блок на bTV днес, 2 октомври 2018 г.

Меню