Су-57 полетя с новия си двигател

69 прочитания

Руският изтребител от следващо поколение Су-57 полетя с нов двигател от т.нар. „втори етап”. Полетът е бил изпълнен днес, 5 декември 2017 г., от летателния изпитателен институт Громов, край Москва.

Полетът е продължил 17 минути, а в кабината на самолета е бил шеф-пилота на Сухой Сергей Богдан. Всичко е преминало по първоначалния план, а от разпространените кадри се вижда, че новият двигател е монтиран на втория прототип, който има борден номер 052.

На видеокадрите с първия полет на новия двигател се вижда, че той е малко по-къс от сега използваните АЛ-41Ф1, а по соплото видимо са взети мерки за намаляване на радиолокационната забележимост.

„Успешният полет с новия двигател дава нов импулс на програмата за създаване на изтребител от 5-то поколение. Той е доказателство за сериозния потенциал на руската авиационна индустрия”, заявява Денис Мантуров, министър на промишлеността и търговията на Русия.

Двигателят от т.нар „втори етап” е известен с означението „Изделие 30”. Той трябва да дава значително повече тяга (в рамките на 17,5 – 19,5 тона) от сега използваните двигатели АЛ-41Ф1. Първият наземен пуск на „Изделие 30” стана факт през ноември 2016 г. До сега се заявяваше, че първият полет на Су-57 с „Изделие 30” ще стане факт през 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Президентът Радев летя на изтребител Rafale
Следваща публикация
Boeing достави 50 броя от модела 737 Max
69 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Канада обяви плановете си за подмяна на изтребителната си авиация

Канадското правителство обяви, че тръгва към нов отворен и открит процес по избор на нов многоцелев изтребител и в същото време ще купи употребявани изтребители F/A-18 от Австралия, които ще усилят остаряващия флот от CF-18.

Китай показа J-10 в конфигурация за огнево подавяне на ПВО

Китай показа конфигурация на многоцелевия си изтребител J-10B, която е предназначена за огнево подавяне на ПВО. Машината е била част от статичния показ на авиационното състезание „Авиадартс”, което се проведе в авиобазата Чанчун в началото на месеца.

Финландия получи първоначални оферти за замяна на F/A-18C/D

Финландското МО получи на 31 януари 2019 г. първоначалните оферти от петима производители, които са кандидати за доставка на нов многоцелев изтребител, който да замени сега използваните F/A-18C/D Hornet. Проектът се нарича H-X.

Плевнелиев защити Ненчев по делото за поддръжката на МиГ-29

Президентът Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.) защити бившия военен министър Николай Ненчев, като заяви, че решението да се залага на ремонт в Полша на българските МиГ-29 не било само негово, а било в отговор на цялостната стратегия на държавата с оглед на ангажиментите към НАТО.

Катар получи първите си Rafale

Катар получи първите пет многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Това е станало вчера, 5 юни 2019 г., съобщава катарското МО.

Гърция е поискала оферта за F-35

Гръцкото правителство официално е поискало оферта за покупката на изтребители от пето поколение F-35. Това…
Меню