Катар подписа за 24 броя Eurofighter Typhoon

34 прочитания

Катарското правителство подписа договор с BAE Systems за доставката на 24 броя многоцелеви изтребители Eurofighter Typhoon. Това стана днес, 10 декември 2017 г., а договорът е на стойност £6 млрд. (около €6,9 млрд.).

Първите вноски по договора трябва да бъдат платени до средата на 2018 г. Сделката включва 20 едноместни и четири двуместни изтребителя.

В договора влизат не само доставката на 24-те изтребителя, но и голям логистичен пакет, обучение и въоръжение, в което влизат ракети „въздух-земя” Brimstone и „въздух-въздух” Meteor, както и управляеми бомби Paveway IV.

Въпреки, че не се съобщава изрично, се смята, че катарските изтребители ще са снабдени с AESA радари Captor-E.

Доставката на бойните самолети ще започне от 2022 г. и ще приключи две години по-късно. BAE Systems ще бъде основен изпълнител на договора, включително и в частта му за обучение.

Писмо за намерение за сделката бе подписано през септември 2017 г. от министрите на отбраната на Великобритания и Катар. В него бе включена и покупката на шест реактивни учебно-тренировъчни самолети Hawk, но в договора от днес те не са включени, но според представители на британското МО близкоизточната страна все още има намерение да придобие машините, но това ще стане на по-късен етап.

В рамките на договора влиза и създаването на съвместна катаро-британска ескадрила, която да оперира заедно Eurofighter, като пилотите от ескадрилата ще се включат в охрана на Световното първенство по футбол през 2022 г.

В последните две години Катар се споразумя за покупката на 96 модерни многоцелеви изтребители, включително 36 броя F-15QA, още толкова Rafale и 24 самолета Eurofighter. В момента ВВС на страната разполагат само с 12 изтребителя Mirage 2000-5.

Катар става деветия клиент на Eurofighter, след четирите страни разработчици (Германия, Великобритания, Италия и Испания) и експортните клиенти Австрия, Саудитска арабия, Оман и Кувейт.

Свързани теми

Предишна публикация
Германия ще замества Tornado с Eurofighter
Следваща публикация
Qatar Airways заменя потвърждава поръчката за A320neo и взима A321neo
34 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Генерал Стойков: Имам усещането, че много хора работят за приземяването на ВВС

Командирът на ВВС на Република България генерал-майор Цанко Стойков дава интервю за Габриела Наплатанова, излъчено в ефира на bTV. В интервюто командирът на военната ни авиация говори за сегашното ѝ положение, изборът на нов изтребител и перспективите пред войските.

МиГ-29 катастрофира в Полша

Изтребител МиГ-29 от състава на полските ВВС е катастрофирал тази нощ при изпълнение на тренировъчен полет. Пилотът му е загинал.

Castle Forge 2021

Станалите отдавна традиционни учения и летателни тренировки с ескадрили от ВВС на САЩ базирани в…

Каракачанов се надява все още на това F-16 да се доставят за три години

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че се надява, че доставката на новите F-16 Block 70 може да стане факт в рамките на 36 месеца след подписването на договора. Това каза той днес, 14 март 2019 г., пред журналисти.

Меню