Полският МиГ-29 се е разбил при ниска облачност

24 прочитания

Инцидентът с полския изтребител МиГ-29 е станал по тъмно и при ниска облачност, докатo машината се е намирала на глисадата за кацане. Полският боен самолет се разби вчера, 18 декември 2017 г., при кацане в 23-та тактическа авиобаза. Летецът се катапултира успешно.

Потвърдено е, че разбилият се самолет е с борден номер 67 – един от най-старите полски МиГ-29, доставени през юли 1989 г. Интересно е, че машината е била в България в края на октомври и началото на ноември за съвместната българо-полска тренировка, която се проведе в авиобаза Граф Игнатиево.

Все още не се съобщава името и чина на катапултиралия се летец, но е известно, че той е на 28 години и има около 400 часа общ нальот, като почти половината от него е на МиГ-29. Пилотът е бил напълно квалифициран за изпълняваните задачи.

Кацането се е осъществявало чрез системата за инструментално приземяване ILS. Облачността е била с долна граница от около 200 m и по време на инцидента вече е било тъмно.

Машината се е разбила на около 8 km от прага на пистата, като по неофициална информация това е станало малко след спускането на колесника. Както вече бе съобщено, пилотът не е дал никаква индикация за проблем на борда и изтребителят директно е изчезнал от радара.

Водят се две паралелни разследвания – от военната полиция на полските въоръжени сили и от държавна комисия натоварена с разследването авиационни инциденти.

До изясняване на причините за инцидента са спрени полетите с МиГ-29 в полските ВВС, а командирът на 23-та тактическа авиобаза е временно отстранен от длъжност.

За сега полските официални лица се въздържат от коментари по причините за инцидента. Полският заместник-министър по отбраната Бартож Ковнацки е заявил, че има известна представа за непосредствените причини за инцидента, но няма да ги обявява докато разследващите органи не излязат с официални заключения.

Това е първият загубен МиГ-29 в полските ВВС за 28 години експлоатация.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing и Embraer преговарят за сливане
Следваща публикация
Разби се полски МиГ-29
24 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

САЩ са предложили на Хърватска нови F-16

Съединените щати са предложили на Хърватска новопроизведени изтребители F-16. Това е съобщил хърватския военен министър Дамир Кръстичевич днес, 4 октомври 2017 г.

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

МО отхвърля информацията, че Турция ще охранява небето ни

Министерството на отбраната отхвърли внушенията, които се появиха в някои медии, че се водят преговори с Турция за съвместна охрана на въздушното ни пространство. По-рано днес, 29 май 2018 г., в редица медии се появи новината, че страната ни преговаря с Турция за съвместен „ер полисинг“. Тя бе на база погрешно тълкуване на Доклада за състоянието на въоръжените ни сили. 

Меню