Министър Каракачанов заговори за покупка на медицински вертолети

10 прочитания

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заговори за покупка на един или два вертолета за медицински цели. Това направи той в интервю за „24 часа” публикувано днес, 9 януари 2018 г.

Според министър Каракачанов това била „идея, по която разговаряме и може би ще се реализира”. В изказването си военният министър изрично говори за придобиване на един – два вертолета допълнително.

Трябва да припомним, че в началото на декември, по време на заседание на Министерски съвет, премиерът Борисов пласира идеята за даване на част от вертолетите Cougar за използване за медицински задачи.

От думите на Каракачанов обаче излиза, че ще бъдат купувани нови вертолети.

В интервюто министърът на отбраната за пореден път разгръща тезата си, че МиГ-29 трябва да се поддържа до 2030 г. и дори да се модернизира, като отново се зарича да не работи повече с посредници по поддръжката на съветския изтребител.

Каракачанов казва още, че с премиера Борисов били на едно мнение и трябвало да се купят чисто нови изтребители, след като така и така щяло да се дават много пари за тях. Министърът казва още, че покупката на употребявана техника можело да се възприеме като правилен политически жест, към някои, но не било правилно от икономическа и военна гледна точка и в такова решение нямало логика.

Военният министър казва още, че ще потърси ясен отговор от депутатите, дали да се търсят оферти само за F-16, Gripen и Eurofighter или да се разшири кръга от потенциални доставчици. Каракачанов отбелязва, че ако имало решение за разширяване на кръга, то щяло да бъде поискана оферта и за F/A-18 например.

Свързани теми

Предишна публикация
Стартираха анализите във формированията на ВВС
Следваща публикация
Скоро пускат отново концесията на летище София
10 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Военно-политическата група няма да решава за новия изтребител

Военно-политическата група, която бе назначена от премиера Борисов в края на октомври, няма да взима решение за новия боен самолет, а само ще води преговори с потенциалните доставчици. Точният механизъм на решението, обаче продължава да е неясен. Това се чете от интервюто на заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, публикувано в броя от днес, 16 ноември 2018 г., на ведомствения вестник „Българска армия”.

Министър Каракачанов: С влизането на новия изтребител няма да свалим веднага МиГ-29 от въоръжение

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов каза, че влизането на въоръжение на нов изтребител не означава, че веднага ще бъде свален от въоръжение МиГ-29. Това изказване направи той днес, 19 април 2018 г., след заседанието на КСНС.

Каракачанов смята, че днес е имало недоразумение, командирът на Граф Игнатиево посочи сериозни проблеми с техниката

Военният министър Красимир Каракачанов определи случилото се днес, 24 октомври 2017 г., в авиобаза Граф Игнатиево, като недоразумение, докато командирът на базата посочи, че има сериозни проблеми с изправността на авиационната техника.

Премиерът Борисов: За какво ни трябват изтребители?

„До изтребителите ли е опряла армията в момента? За какво ни трябват тези изтребители в момента”, така остро премиерът Бойко Борисов коментира пред журналисти днес, 18 септември 2017 г., програмата за покупка на нови бойни самолети за ВВС.

Военният министър отхвърли възможността за увеличаване на бюджета за нов изтребител

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че ако трябва да се вложат повече от 1,5 млрд. лева в проекта за нов изтребител, това значи, че ще трябва да се рестартира проекта. Това заяви той днес, 23 ноември 2018 г., пред журналисти в Народното събрание.

Меню