ВВС са приключили работата по инвестиционния проект за новия изтребител

28 прочитания

Военновъздушните сили са актуализирали Проектът за инвестиционен разход за покупката на нов боен самолет и са го предали в Министерство на отбраната. Това е заявил командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, цитиран от сайта otbrana.com.

Генерал Стойков е заявил, че това, което е зависело от ВВС по проекта за нов изтребител е направено и инвестиционният проект е актуализиран съобразно препоръките на „Комисията “Gripen”.

Командирът на ВВС е заявил, че в обновения проект не е залегнало да се искат оферти за други изтребители, освен трите, които вече участваха в процедурата от 2016 г. и че бюджетът на проекта е 1,5 млрд. лева без ДДС.

Интересното е, че в понеделник заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков заяви в ефира на „Канал 3”, че МО още не са получили разяснение от Народното събрание дали могат да поканят за участие в конкурса и други страни с други модели бойни самолети. Така ако МО получат отговор, че могат или пък трябва, да поканят други участници, това ще значи нови промени в инвестиционния проект.

Интересно е и че в проекта е залегнала сумата от 1,5 млрд. лева без ДДС. В края на миналата година министърът на отбраната Красимир Каракачанов многократно заяви, че промените в Закона за ДДС са обложили и военните сделки с ДДС, което фактически свива сумите по проектите за превъоръжаване. Тогава министърът посочи, че има три варианта за излизане от ситуацията – нови промени в закона, намаляване на парите по програмите или отпускане на още средства.

Заместник-министър Величков вече обяви, че до две седмици инвестиционният проект ще бъде вкаран за обсъждане в Министерски съвет. Думите му се подкрепят и от министър Каракачанов, който каза, че до края на януари проектът ще бъде обсъден от правителството. Всичко това кореспондира с готовността от страна на ВВС.

Свързани теми

Предишна публикация
ВВС с анализ за 2017 г.
Следваща публикация
Бившият LZ-BTZ се появи в Казахстан
28 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Възстановиха парашутните скокове с L-410

След 11 години прекъсване, отново стартираха парашутни скокове с двудвигателните военно-транспортни самолети L-410UVP-E от състава на българските ВВС. Това съобщават от ВВВУ „Георги Бенковски”.

Със семестриален изпит приключи летателния стаж на четвъртокурсниците в Долна Митрополия

Семестриален изпит по летателна подготовка се проведе във Военновъздушната учебна база „Георги Бенковски” с курсантите-летци 4-ти курс от Факултет „Авиационен” на НВУ „Васил Левски”. Това съобщиха от базата.

Президентът Радев: Ще купим малко на брой, скъпи и орязани F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че правителството се готви да подпише сделка за малко на брой F-16, които са скъпи и с орязани способности. Тези негови критики прозвучаха в предаването „Панорама” по БНТ1 днес, 28 юни 2019 г.

Министър Каракачанов поиска чисто нови изтребители и ремонт за наличните

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов изрично заяви, че желае да се купят само чисто нови изтребители и в същото време да се инвестира в пълен ремонт на наличните бойни самолети във ВВС. Това заяви той днес, 30 септември 2017 г., в интервю по Нова телевизия.

Меню