Министър Каракачанов: Инцидентът с C-27J е станал при тренировка за обратен завой на земята

58 прочитания

Инцидентът с българския военно-транспортен самолет C-27J Spartan е станал при изпълнение на тренировъчна задача в рамките на програма за обучение на нов командир. Това съобщи министърът на отбраната Красимир Каракачанов в ефира на телевизия „Канал 3”.

„В конкретния случай е ставало въпрос за обучение на втория пилот за да може да изпълнява задълженията на основния пилот (комaндир – бел. ред.). Тренирало се е аварийно кацане, то е изпълнено успешно. В самото упражнение има няколко завоя, които трябва да се направят с цел имитация на аварирал самолет – наляво, надясно и обратен на 180 градуса. При този обратен завой крилото е закачило пистата. Тъй като самолетът се е движил с ниска скорост пораженията не са големи”, съобщава министър Каракачанов.

Каракачанов не дава други детайли по инцидента. По-рано неговият заместник Анатолий Величков съобщи, че се води разследване и че не е изключено силен порив на вятъра да е играл роля при инцидента.

Министър Каракачанов отбеляза, че България разполага с много самолети, като повечето от тях са приземени и от 10 години се води измислен спор, дали да поддържаме старата техника или да се купува нова.

„И да купим осем нови изтребителя, това не ни решава проблема с бойната авиация. Това ще е полезна първа крачка, но това няма да е достатъчно”, отбелязва военният министър.

Когато се купува нова техника трябва да се мисли основно за това поддръжката ѝ да се извършва в България, казва още Каракачанов.

„Има решение за бъдещето на военната авиация – да се поддържат самолетите МиГ-29 и Су-25 и в същото време стартираме отново процедурата за избор на нов изтребител”, заявява министърът на отбраната.

Въпреки бодрите му изказвания, Каракачанов не дава яснота как ще се възстанови летателната годност на щурмовите самолети Су-25, нито дали ще могат да се вложат достатъчно пари за поддръжката на МиГ-29.

Свързани теми

Предишна публикация
МО търси пиросредства за военната авиация
Следваща публикация
Заместник-министър Запрянов: Започва междуведомственото съгласуване на инвестиционния проект за нов изтребител
58 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Реалностите изискват да се възстанови ВВВУ

Реалностите изискват да върнем комплексното авиационно образование на кадри за българските ВВС и гражданската авиация. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 17 април 2018 г., при откриването на експертна дискусия на тема „Военновъздушно училище – идеи и работещи модели“. Това съобщават от МО.

МО иска да прекрати спора с Airbus Helicopters срещу употребяван вертолет

Министерство на отбраната ще се опита да прекрати арбитражното дело срещу вертолетостроителя Airbus Helicopters (някога Eurocopter), като в замяна на оттегляне на своя иск ще поиска употребяван вертолет, който да замести катастрофиралия през миналото лято Panther. Това става ясно от заседание на Комисията по отбрана в НС.

Димитър Стоянов: САЩ ни предупредиха да не режем пакета на F-16

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС заяви в ефира на bTV, че Съединените щати са ни предупредили да не режем прекалено пакета по сделката за F-16, защото това ще застраши реализирането ѝ.

Димитър Стоянов: Запрянов е от хората, които искат сделка за F-16 на всяка цена

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС направи остър коментар по повод интервюто, което заместник-министър Атанас Запрянов даде вчера, 5 май 2019 г. Според Стоянов, въпреки заявленията на заместник-министъра за сериозно пазарене и незадължителност на сделката, точно той е от хората, които се опитват да прекарат сделка за F-16 на всяка цена.

Меню