Заместник-министър Запрянов: Започва междуведомственото съгласуване на инвестиционния проект за нов изтребител

14 прочитания

Започва междуведомственото обсъждане на инвестиционния проект за придобиване на нов боен самолет за ВВС. Това заяви в ефира на телевизия „Европа” заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.

„Ние сме готови с проекта за инвестиционен разход за новия изтребител. Той е преработен в пълно съответствие с доклада на парламентарната комисия, който бе одобрен от Народното събрание и за нас това е парламентарно възложена задача. Започваме процедура от следващата седмица (интервюто е давано през миналата седмица – бел. ред.) за междуведомствено съгласуване на новия проект, след това преминаване през Министерски съвет и пращането му в Народното събрание”, разяснява заместник-министър Запрянов.

Запрянов казва още, че проектът за нова бойна машина за пехотата е свързан с проекта за нов изтребител, защото на първия етап на сухопътния проект, парите частично се преразпределят от парите заделени за самолета

„Би следвало до края на този месец или в началото на следващия да са готови за обсъждане в Министерски съвет. Следва парламентарната процедура. След като Народното събрание утвърди тези проекти за инвестиционни разходи ще бъдат изготвени т.нар. искания за предложения (RFP) към съответните доставчици. За самолетите няма да се разширява кръга участници. Само новото ще бъде ще се включи изискване за нови самолети”, съобщава още заместник-министърът.

Според Запрянов може да се очаква до края на годината да има избран доставчик за новия изтребител, както и по проекта за нова бойна машина за пехотата. Заместник-министърът обаче съобщи, че най-вероятно проектът за нови патрулни кораби за ВМС ще се забави поради липса на финанси за него.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов: Инцидентът с C-27J е станал при тренировка за обратен завой на земята
Следваща публикация
Заместник-министър Величков: Военна полиция и прокуратурата разследват инцидента с C-27J
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Част от цените за F-16 са неоправдано високи

Военният министър Красимир Каракачанов отново заяви, че има проблем с цените за покупка на изтребителите F-16, като този път ги определи, като неоправдано високи и даде примери с ненужно обучение, за което американската страна настоявала. Това заяви той днес, 20 май 2019 г., в сутрешния блок на Нова телевизия.

Военният министър отхвърли възможността за увеличаване на бюджета за нов изтребител

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че ако трябва да се вложат повече от 1,5 млрд. лева в проекта за нов изтребител, това значи, че ще трябва да се рестартира проекта. Това заяви той днес, 23 ноември 2018 г., пред журналисти в Народното събрание.

Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

МО се похвали, че раздвижва проекта за нов изтребител

Проектите за инвестиционен разход за „Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ и за „Придобиване на нов тип боен самолет“ бяха разгледани на заседание на Съвета по отбрана. След обсъждането министърът на отбраната Красимир Каракачанов взе решение да стартира процедурата за представянето на проектите за разглеждане в Министерския съвет и за приемането им от Народното събрание. Това съобщиха от военното ведомство.

Посланикът на САЩ подчерта, че съседите на България използват F-16

Посланикът на САЩ Ерик Рубин не пропусна да подчертае, че съседите на България, които са членки на НАТО, експлоатират F-16, но каза, че изборът на нов изтребител е българско решение. Това каза той днес, 13 юни 2018 г., по време на публична лекция във Военната академия „Г. С. Раковски“, цитиран от БТА.

Новият изтребител потъна в нови неясноти, докато експлоатацията на МиГ-29 продължава да е проблематична

Проектът за придобиване на нов изтребител за ВВС се сблъска с неочакван нов проблем – промени в Закона за ДДС фактически орязаха сумата по него с 300 млн. лева. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти днес, 7 декември 2017 г.

Меню