Израелски медии обявиха F-16 за победител в Хърватска, но оттам отрекоха

34 прочитания

Няколко водещи израелски медии обявиха, че израелската оферта за употребявани изтребители F-16 е победила в Хърватска, но информацията бе отречена от хърватски официални лица и институции.

Информацията в израелските медии дойде, след като в четвъртък, 25 януари 2018 г., министър-председателите на двете страни Бениамин Натаняху и Андрей Пленкович се срещнаха в рамките на икономическия форум в Давос, Швейцария. Пресофисът на израелския премиер публикува съобщение за срещата, в което се чете и че двамата са обсъждали въпроса за продажбата на изтребители F-16.

Според израелските медии двамата държавни лидери са се споразумели за сделката, като дори е назована нейната стойност – $500 млн., за които ще се купи микс от употребявани F-16 от моделите A/B и C/D.

Хърватският премиер обаче категорично е отрекъл информация, като е посочил, че процесът на избор на нов изтребител продължава и все още се водят различни разговори по темата. Такъв е бил и разговорът с израелския премиер.

В средата на декември 2017 г. комисията по отбрана към хърватския парламент бе уведомена за изводите от оценката на четирите оферти, които хърватското МО получи.

Неофициално е известно, че американската оферта за новопроизведени F-16V значително надхвърля хърватския бюджет. Гръцката оферта за употребявани F-16C/D Block 30 е на ниска цена, но самолетите имат нужда от ремонт и модернизация, което прави цялостната покупка неизгодна.

Реалистични са останалите две оферти – за новопроизведени Gripen C/D и за употребявани израелски F-16. Известно е, че израелската оферта е много изгодна и страната предлага задълбочаване на икономическите и военни връзки между двете страни. В същото време покупката на нов европейски изтребител също има своите поддръжници на хърватската политическа сцена.

Не е ясно кога ще бъде взето окончателното решение за изхода от хърватския конкурс. МО на страната заявява, че военната експертиза е направена, има избран предпочитан вариант, но вече финалното решение е в полето на политическото ръководство на страната.

Хърватска иска да купи 12 многоцелеви изтребители, които да заменят сега използваните МиГ-21бис/УМ.

Свързани теми

Предишна публикация
САЩ няма да налагат наказателно мито срещу CSeries
Следваща публикация
Индонезия се интересува от покупка на западен изтребител
34 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Беларус получи първите два Су-30СМ

Първите два многоцелеви изтребителя Су-30СМ предназначени за беларуските ВВС бяха официално получени днес, 13 ноември 2019 г. Това съобщи беларуското МО.

Учение „Сентри Игъл“

В периода 27–30 юли се проведе шестнайсетото издание на учението „Сентри Игъл“ (Sentry Eagle) в авиобазата Кингсли Фийлд (Kingsley Field), град Кламат Фолс, щата Орегон (Klamath Falls, OR) в САЩ. То се организира и ръководи от местно базираното 173-то изтребително авиокрило (173rd Fighter Wing – 173 FW) от Въздушната национална гвардия на щата Орегон. 

Президентът Радев: F-16 е прекрасен, но скъп самолет избран непрозрачно

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че новите F-16 са прекрасни самолети, които обаче са много скъпи, а в нашия случай са избрани непрозрачно. Това заяви той днес, 22 декември 2018 г. в предаването „Годината” по „Дарик”.

Меню