Новото австрийско правителство ще разгледа отново експлоатацията на Eurofighter

37 прочитания

Новото австрийско правителство ще разгледа отново обстоятелствата около придобиването на изтребителите Eurofighter и за сега не се обвързва с решението на предшествениците си да пенсионира самолета преждевременно.

Новият австрийски военен министър Марио Канасек е заявил, че ще бъде създадена нова комисия, която да проучи опциите за осигуряването на противовъздушната отбрана на Австрия и изпълнението на мисията по „ер полисинг”.

Той е обяснил, че ще вземе под внимание направеното от предшествениците му, но няма намерение да се обвързва с решението за пенсионирането на изтребителите Eurofighter. Канесек е разяснил, че е постъпила нова информация, която трябва да бъде оценена, включително и предложение от консорциума Eurofighter за намаляване на експлоатационните разходи и модернизация на австрийските изтребители. Канесек е заявил, че е получил и информация за евентуалната покупка на F-16 и Gripen.

Австрийското правителство, обаче е подчертало, че няма да сключва нови сделки с Eurofighter преди да бъдат изяснени всички спорни въпроси по сделката и не бъде изплатена компенсация в размер на €1,1 млрд. за по-високите от рекламираните експлоатационни разходи.

Предишният австрийски военен министър Ханс Петер Доскозил стартира правна битка срещу Airbus и Eurofighter, обвинявайки ги в измами и съзнателна заблуда около финансовите измерения на експлоатацията на Eurofighter. В същото време той обяви, че изтребителите Eurofighter ще бъдат пенсионирани около 2020 г. и заменени с еднодвигателни изтребители с по-ниски експлоатационни разходи.

Все още върви криминално разследване по случая в Австрия, а разследването в Германия приключи, след като Airbus се съгласи да изплати глоба в размер на €80 млн., без да признава вина за евентуална корупция при сделката.

През 2003 г. Австрия избра Eurofighter за свой нов изтребител. Другите разглеждани кандидати бяха F-16C/D и Gripen C/D. Първоначално трябваше да бъдат купени 18 изтребители, но по-късно те бяха намалени на 15.

Свързани теми

Предишна публикация
Германия залага на Eurofighter за да се запазят европейските способности за производство на изтребители
Следваща публикация
Германският Tiger е катастрофирал след проблеми с автопилота
37 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия даде детайли за въздушния бой от 27 февруари

Индийските ВВС изнесоха детайли за въздушния бой от 27 февруари 2019 г., като твърдят, че в рамките на сражението е свален пакистански изтребител F-16D за сметка на един свален модернизиран МиГ-21 Bison.

Финландия тръгна да търси нов изтребител

Финландското правителство пусна запитван за даване на даване на първоначални оферти. Запитването е пуснато до четири страни – САЩ, Великобритания, Франция и Швеция, от които се чакат оферти за пет типа изтребителя.

Хърватска иска от Украйна да подмени част от доставените МиГ-21

Хърватското Министерство на отбраната официално е поискало от Украйна да замени четири от доставените изтребители МиГ-21бис, тъй като те не отговарят на договорените условия. Това съобщава хърватският вестник Jutarnji List.

Франция поръчва нови Rafale и NH90

Франция ще поръча 12 многоцелеви изтребителя Rafale, за заместване на пласираните в Гърция употребявани машини…
Меню