Военен Ми-17 катастрофира в авиобаза Крумово (обобщение)

199 прочитания

Военен вертолет Ми-17 се разби в района на авиобаза Крумово. Инцидентът стана днес, 11 юни 2018 г., вечерта. От Министерство на отбраната съобщиха, че двамата пилоти са загинали, а бордният техник е ранен.

Инцидентът е станал около 20,30 часа по време на висене, когато машината рязко се е завъртяла и се е забила в земята от около 50 m височина. В официално съобщение на МО се казва, че се касае за тренировъчен полет по аварийно-спасителна работа, а причините за инцидента за сега са неизвестни и се води разследване. Били са предприети незабавни мерки за предотвратяване на евентуален взрив и спасяване на членовете на екипажа.

На борда са се намирали трима авиатори (двама пилоти и борден техник). Пред Нова Телевизия министърът на отбраната Красимир Каракачанов е потвърдил за двамата загинали и намекна, че се касае за технически отказ, който се е развил изключително бързо, докато машината се е намирала близо до земята.

Информацията по-късно бе потвърдена в прессъобщение на МО. В него се казва, че загиналите са двамата пилоти. От военното ведомство съобщиха, че техните имена са капитан Пламен Панталеев и капитан Стоян Неделчев.

Третият член на екипажа, бордният техник офицерски кандидат Алексей Каменов, е бил откаран в болница в тежко състояние, но без опасност за живота и в съзнание. От МО заявиха, че състоянието му е стабилно.

Министърът на отбраната е пристигнал в авиобаза Крумово.

Катастрофиралият вертолет е с борден номер 417 (заводски номер 103M14). Машината е влязла в експлоатация в българските ВВС през октомври 1989 г. В началото на миналата година той премина през капитално-възстановителен ремонт в ТЕРЕМ „Летец“, София. Това е било второто КВР на вертолета, преди него той е бил налетял малко под 2500 часа. В момента ВВС на България не разполагат с друг изправен вертолет от този тип.

Въпреки първоначалната информация, че летище Пловдив е затворено, това не отговаря на истина и редовните полети на Ryanair от Бергамо и Лондон Станстед са кацнали със закъснение. Обратните полети също са излетели, макар и отново със закъснение.

Последната катастрофа с летателен апарат от състава на ВВС бе от 24 юли 2003 г., когато при пожарогасене край Разлог се разби вертолет Ми-17 от състава на ВВС. Тогава загинаха четирима души. Преди почти точно една година, на 9 юни 2017 г., в Черно море се разби вертолет AS 565MB Panther от състава на ВМС. При инцидента загина командирът на екипажа.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем
Следваща публикация
Политическите коментари след приемането на проекта за нов изтребител
199 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО пусна обществена поръчка за поддръжката на L-39

Министерство на отбраната стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за рамково споразумение за логистичната поддръжка на учебно-тренировъчните самолети L-39ZA от състава на българските ВВС. Решението за това е от 9 май, а процедурата е публикувана днес, 15 май 2018 г.

ГЕРБ пита министър Каракачанов изпълнява ли препоръките на „Комисията „Gripen”

Трима депутати от ГЕРБ са задали парламентарен въпрос на министъра на отбраната Красимир Каракачанов дали повереното му ведомство изпълнява препоръките от окончателния доклад на „Комисията „Gripen”.

В Румъния е открит катастрофирал Ка-26 без регистрация

В Румъния е бил открит катастрофирал вертолет Ка-26 без каквато и да е била регистрация по него. Инцидентът е станал в близост до границата с Украйна и се предполага, че машината е използвана за превоз на контрабанда.

МО отново пусна обществена поръчка за пиротехнически изделия

Министерство на отбраната стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на барутни заряди и пиротехнически изделия за авиационна техника. Стойността на договора ще достигне 500 000 лв. без ДДС.

Анализ и в 12-та авиобаза

Днес, 16 януари 2024 г., в 12-та авиационна база Долна Митрополия се проведе годишен анализ,…
Меню