Руски разузнавателен самолет свален от сирийската ПВО

48 прочитания

По време на заход за кацане около 23,00 ч. на 17 септември 2018 г. руски разузнавателен самолет Ил-20 е бил свален от сирийската противовъздушна отбрана. Това е станало по време на ракетно-бомбови удар, нанесен от израелски военни самолети по сирийски военни цели в района на крайбрежния град Латакия.

Първите съобщения тази сутрин говореха за безследно изчезнал самолет Ил-20М, който е захождал за кацане през нощта на руската авиобаза Хмеймим до сирийския град Латакия, като не се съобщаваше какво точно е станало с него. Имаше само съобщения, че се провежда спасителна операция, но останките на машината все още не са били открити. Съобщение за откриване на останките на Ил-20 дойде чак след 11,00 ч. днес, 18 септември. Те са били намерени в морето на разстояние 27 km в западна посока от населения пункт Баниас в провинция Латакия. Потвърдено беше, че всичките 15 души на борда на самолета са загинали.

Ил-20 е военен вариант на турбовитловия пътнически самолет Ил-18, снабден с модерни системи за радиотехническо, радиолокационно и визуално разузнаване, който се използва за поддържане на руските операции в Сирия.

През цялата сутрин продължиха спекулациите какво точно е свалило самолета, като една от първите хипотези, изказани от руските военни, е че в това е била намесена френската фрегата клас FREMМ Auvergne, но френската страна опроверга веднага това.

Чак малко преди 11 ч. тази сутрин руското военно министерство излъчи официално съобщение, че Ил-20 е бил свален от зенитна ракета на комплекса С-200, изстреляна от сирийските военни. Това е станало по време на нанасянето на удар по цели в района на Латакия от четири израелски самолета F-16, които са подходили към целите на малка височина откъм Средиземно море.

Според говорителя на руското военно министерство, генерал-майор Игор Конашенков, израелските самолети умишлено са създали опасна ситуация за надводните кораби и летателни апарати в този район, като пускът на бомбите е бил в непосредствена близост до френската фрегата и захождащия за кацане руски самолет Ил-20, който се е намирал на височина 5000 метра и бил приет от сирийската ПВО за противников самолет.

По повод на руско-израелските договорености за взаимно предупреждение при нанасяне на авиационни удари, Конашенков е заявил, че Израел е предупредил руските военни по горещата телефонна линия между двете страни само една минута преди нанасяне на удара. Това не е дало възможност захождащият за кацане на авиобаза Хмемим Ил-20 да бъде отклонен в безопасна зона.

До момента Русия е загубила седем вертолета и осем самолета в рамките на операциите над Сирия, които продължават вече почти трета година.

Свързани теми

Предишна публикация
Сърбия иска китайски въоръжени БЛА
Следваща публикация
Оперативните изпитания на F-35 се отлагат
48 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Въоръжен израелски БЛА падна в Ливан

Въоръжен безпилотен летателен апарат от състава на израелските ВВС се е разбил днес, 31 март 2018 г., в Южен Ливан. При инцидента няма пострадали.

Сложни времена за руската палубна авиация

Екипажите на палубната авиация на руския военноморски флот, представена от два корабни изтребителни авиополка, са обречени на продължителен период на полети само от наземни летища. Причината е, че единственият самолетоносач (официално определян от руския флот като тежък авионосен крайцер) „Адмирал Кузнецов“ не е в състояние да осигури учебно-тренировъчни полети.

Полетял е третия предсериен МиГ-35

Третият предсериен изтребител МиГ-35 е полетял. Това става ясно от фотография, която показва самолета в полет от заводското летище на Луховицкия авиационен завод на РСК „МиГ”.

Догодина Русия ще поръча модернизирани Ка-52

Руското МО планира през 2020 г. да сключи договор за доставка на модернизирани вертолети Ка-52. Това е съобщил днес, 28 май 2019 г., руският заместник-министър на отбраната Алексей Криворучко, при посещение в авиостроителния завод „Прогресс“, който сглобява типа.

Показаха първия танкер Ил-78М-90А

На 29 ноември 2017 г. „Авиастар-СП”, част от ОАК, представи първия нов летящ танкер Ил-78М-90А. Машината бе сглобена в Уляновск и има сериен номер 02-01.

Руското МО показа останки от крилати ракети

Руското МО проведе пресконференция на която бяха показани останки от крилати ракети, използвани при нанасянето на ударите по Сирия от 14 април 2018 г. Освен това бяха изнесени актуализирани данни за действията на сирийското ПВО.

Меню