Заместник-министър Запрянов: Всички кандидати са фаворити

20 прочитания

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов направи странно изказване днес, 27 септември 2018 г., като заяви, че всички потенциални кандидати за нов български изтребител са фаворити.

„Всички са фаворити към този момент“, заявява Запрянов, цитиран от БНР.

Изказването му явно е в резултат на множеството коментари в медиите, че предлаганият от САЩ новопроизведен F-16V е фаворитизиран от политическото ръководство на страната. Точно такива сигнали, обаче идват от министър-председателя Борисов, който говори за задължително „стратегическо партньорство” със САЩ в светлината на програмите за превъоръжаване и от шефа на парламентарната група на ГЕРБ Цветанов, който пък от година говори само за F-16, непрестанно атакувайки другите опции.

„Всички държави се намират на финала на подготовката на техните оферти. Целта на тези консултации е ние отново да презентираме нашите изисквания, всеобхватността на очакваната оферта от тяхна страна, за да не губим време след отваряне на офертите, за да доуточняваме. Това е. Искаме да бъдем максимално прозрачни и да подготвят качествена документация, нищо повече”, казва още заместник-министъра на отбраната пред националното радио.

Вчера стана ясно, че делегация водена от Запрянов ще посети Швеция във връзка с проекта за нов изтребител. В края на август заместник-министъра заведе друга делегация в САЩ. Първоначално се криеше целта на посещението, но в последствие от МО признаха, че това са консултации свързани с проекта за нов изтребител. Това пък предизвика негативни реакции, включително и остри коментари за липсата на равнопоставеност от президента Радев.

На 1 октомври 2018 г. страната ни трябва да получи офертите за покупка на минимум осем многоцелеви изтребители. Бюджетът е 1,5 млрд. лева без ДДС.

Свързани теми

Предишна публикация
Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител
Следваща публикация
Летище Варна посрещна своя двумилионен пътник
20 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО е изпратило писмото с искане за оферта (LOR) за F-16

Министерство на отбраната е изпратило писмото с искане за конкретна оферта (Letter of Request – LOR) до правителството на САЩ във връзка с покупката на изтребителите F-16. Това потвърдиха за АЕРО от МО днес, 27 февруари 2019 г.

Заместник-министър Запрянов: Генерал Стойков и неговия екип определиха орязването на пакета за F-16

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който бе натоварен с преговорния процес, заяви, че орязването по проекта за покупка на F-16, е плод на преценка на командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Това Запрянов каза днес, 11 юли 2019 г., в сутрешния блок на bTV.

С гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО Парламентът одобри преговорите за F-16

След ожесточен дебат и максимална мобилизация от страна на ГЕРБ, Народното събрание даде разрешение на правителството да води преговори за покупката на нови F-16, без да се съобразяват с ограниченията от Проекта за инвестиционен разход от миналата година. Това стана днес, 16 януари 2019 г.

Цветанов обеща в САЩ договор за F-16 до средата на годината

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ и и заместник-председател на партията Цветан Цветанов обеща в САЩ, че сделката за покупка на F-16 ще бъде подписана и ратифицирана от Народното събрание до средата на годината. Това съобщиха от пресцентъра на партията.

Меню