Николай Ненчев е твърдо за F-16

29 прочитания

Бившият министър на отбраната от кабинета „Борисов 2” Николай Ненчев твърдо подкрепя покупката на изтребители F-16 и иска скоростно снемане от въоръжение на наличните МиГ-29 и Су-25. Това заяви той днес, 4 октомври 2018 г., в сутрешния блок на bTV.

„Бих искал да коментирам възможността да придобием F-16 Block 72, това е поколение 4+, един чудесен самолет, с чудесни възможности, с чудесни параметри и много силно вярвам, и бих призовал в края на годината да имаме подписан договор”, каза Ненчев.

На въпросът, дали решението трябва да е политическо или експертно, предвид наличието на политико-военна група, Ненчев заяви, че тя трябвало да бъде оглавена лично от премиера Борисов.

Според бившия военен министър, в президентството били привърженици на Gripen, но не виждал да са можели да имат аргументи срещу покупката на F-16. Ненчев не пропусна да отбележи, че Румъния, Гърция и Турция експлоатират F-16 и това било даденост.

„Правя едно предложение към министър-председателя незабавно да прекрати договора с Русия за МиГ-29 и Су-25. При положение, че ще придобиваме нов F-16 от толкова висок клас, нека премиерът лично провери каква е възможността, докато чакаме шест – седем години да ги получим, ние да наемем F-16. Това ще ни излезе по-евтино от ремонта на руските самолети. Това са 240 млн. лева. В Гърция например има около 30 свободни F-16, а ние нямаме вече никаква полза от тези руски самолети”, сподели идеята си Ненчев.

Той също така попита, дали руската авиация имала по-висока или по-ниска активност над Черно море и дали това било свързано с договора за поддръжка на МиГ-29. Той не пропусна да каже, че авиацията не била приземена, въпреки, че имало такива критики по време на управлението му.

Докато бе начело на военното министерство (ноември 2014 – януари 2017 г.) Ненчев не изказваше публични предпочитания, но след като напусна властта критикуваше многократно шведския Gripen, който бе избран от експертната комисия, в рамките на предходната комисия.

Свързани теми

Предишна публикация
Класираният на второ място за концесията на летище Пловдив протестира срещу спирането на процедурата
Следваща публикация
България ще участва в многонационална програма за подготовка на летци за специални операции
29 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Румъния получи още два F-16 MLU

Румънските ВВС получиха още два употребявани F-16 MLU, които се присъединяват към вече наличните 14…

Безмер с нов командир

Днес, 18 февруари 2019 г. в Базата за предно разполагане – Безмер се проведе тържествена церемония по смяна на командването. Досегашният командир на военното формирование полковник Валентин Иванов сдаде длъжността на своя заместник подполковник Милен Димитров. Това съобщават от ВВС.

РСК „МиГ” и МО влязоха в колизия около казуса с двигателите за МиГ-29

Българското Министерство на отбраната и руската компания РСК „МиГ” влязоха в задочен спор около доставените 10 двигателя РД-33, които се оказаха проблемни и повечето от които не са в експлоатация.

Красимира Стоянова: Очакваме следващите стъпки на българското правителство

Вицепрезидентът за Централна и Източна Европа на Saab Красимира Стоянова разговаря с Красимир ГРОЗЕВ относно бъдещите ходове на компанията ѝ в България и за случващото се с Gripen в нашата част на Стария континент.

Премиерът Борисов се оплаква от високите цени на американското оръжие

Премиерът Бойко Борисов се оплаква от високите цени на американското въоръжение и заяви, че е искал преференциални цени и от САЩ, и от Европа, заради геостратегическото положение на България. Това заяви той днес, 16 февруари 2018 г., по време на конференцията по сигурност, провеждаща се в момента в Мюнхен.

Меню