Президентът Радев призова за „радиомълчание” по темата за новия изтребител

9 прочитания

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев призова официалните лица да запазят мълчание по темата за придобиването на нов боен самолет, докато не приключи работа комисията, която оценява офертите. Това каза той днес, 15 октомври 2018 г.

„Има много неща, които мога да кажа, но в авиацията има един много хубав термин – „радиомълчание”. Аз призовавам, и премиера, и министрите, и народните представители да запазят „радиомълчание”, докато трае работата на междуведомствената комисия. Нека покажем, че сме цивилизована държава и прозрачност, обективност и равнопоставеност не са празни приказки”, заяви президентът Радев пред журналисти, които го попитаха за течащия в момента процес.

Коментарът на президента идва на фона на работата на междуведомствената експертна комисия, която от 2 октомври работи по оценяването на постъпилите оферти за доставка на нов тип боен самолет за ВВС.

През уикенда в медийното пространство имаше две изяви, за които може би президента говори. Едната бе на неговия предшественик Росен Плевнелиев, който изпадна в почти истерични опасения, че България може да не купи F-16. Другата бе на депутата от ГЕРБ Константин Попов, който в ефира на телевизия „Европа” разви теорията, че не купуваме изтребител, а сигурност.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов: Новият изтребител ще бъде избран до края на годината
Следваща публикация
Плевнелиев се притеснява, че България ще избере Gripen, а не F-16
9 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: При избора на изтребител ще доминират геополитически мотиви и интереси

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че изборът на нов изтребител е най-вече политически въпрос, който опира до геостратегически политически мотиви и интереси, а експертизата ще бъде на заден план. Това заявява той в интервю за последния брой на списание „Геополитика”.

Разследването на катастрофата с Ми-17 приключи, но МО засекрети резултатите

Комисията за разследване на авиационното произшествие с вертолет Ми-17 завърши своята работа с доклад за възможните причини. Това съобщи МО днес, 9 юли 2018 г., но от военното ведомство не съобщават за резултатите и обявиха, че докладът е „поверителен”.

БСП няма да подкрепи покупката на F-16 при сегашните условия

БСП няма да подкрепи решението на правителството за започване на преговори за покупка на F-16, тъй като то противоречи на решението на Народното събрание от юни 2018 г. Това заявиха от партията днес, 8 януари 2019 г.

Правителството планира да вложи още 300 млн. в придобиването на F-16

Още 300 млн. лева ще бъдат вложени около придобиването на новия изтребител в рамките на следващите три години. Това става ясно от обсъждането на военния бюджет в Комисията по отбрана в Народното събрание.

Премиерът заговори за съвместно „самолетостроене” с Израел

Премиерът Бойко Борисов заговори за съвместно „самолетостроене” с Израел. Това стана след срещата му с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, която се състоя днес, 13 юни 2018 г. в Ерусалим.

Меню