Министър Каракачанов най-вероятно ще удължи работата на комисията за изтребителя

9 прочитания

Военният министър Красимир Каракачанов заяви днес, 16 октомври 2018 г., че най-вероятно работата на експертната комисия, оценяваща офертите за нови изтребители, ще бъде удължена. Той също така се съгласи с призива на президента Радев за „радиомълчание” по темата.

„Най-вероятно ще удължим работата на комисията с поне седмица. Утре (17 октомври – бел. ред.) ще ми докладват до къде са стигнали с въпросите, които са изпращали на участниците и ще преценим до кога да удължим работата”, обясни министърът.

Още на 4 октомври Каракачанов предположи, че реалната работа по оценяване на офертите ще отнеме около месец. Междуведомствената експертна комисия трябваше да приключи работата си на 19 октомври.

„Не е логично да се говори, за който и да е от четирите самолета, говоря за членовете на междуведомствената комисия или от мен и моите колеги в министерството, защото това би могло да се изтълкува в следващия момент, когато вземем някакво решение, че е имало предварително някакви нагласени неща или е имало някакъв предварителен сценарии. Така, че „радиомълчанието” е задължително. А и комисията няма право по закон да говори докато не внесем доклада в Министерски съвет”, каза още министърът на отбраната.

Вчера, 15 октомври, президентът Румен Радев призова по темата за покупката на нов изтребител да се пази „радиомълчание”, поне докато приключи работата на експертната междуведомствена комисия. В последните дни се наблюдават вълна от почти истерични изказвания по темата, най-вече свързани с евентуалната перспектива България да не купу F-16.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството отпусна почти 1 млн. за поддръжка на A319 от състава на АО28
Следваща публикация
Само един кандидат за поддръжката на Bell 206
9 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Разследването на катастрофата с Ми-17 приключи, но МО засекрети резултатите

Комисията за разследване на авиационното произшествие с вертолет Ми-17 завърши своята работа с доклад за възможните причини. Това съобщи МО днес, 9 юли 2018 г., но от военното ведомство не съобщават за резултатите и обявиха, че докладът е „поверителен”.

Военният министър отхвърли възможността за увеличаване на бюджета за нов изтребител

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че ако трябва да се вложат повече от 1,5 млрд. лева в проекта за нов изтребител, това значи, че ще трябва да се рестартира проекта. Това заяви той днес, 23 ноември 2018 г., пред журналисти в Народното събрание.

Размисли и страсти около военната авиация в Министерски съвет

Сериозна порция откровени размисли, страсти и странни идеи по отношения на българската военна авиация бяха изказани на заседанието на Министерски съвет, което бе проведено днес, 13 декември 2017 г.

Президентът Радев: Авиаторите са хора на честта, заради което политиците не ги разбират

„Със сигурност действията на военните летци не са каприз, а са отчаян сигнал към властта, която от години методично приземява авиацията. Авиаторите са хора на честта. Възпитани са на всеотдайност и себеотрицание. Вероятно заради това много политици не могат да ги разберат”, това заяви президентът Румен Радев в интервю излъчено днес, 10 ноември 2017 г., по БНТ1.

Заместник-министър Запрянов: Офертата за F-16 е най-добра

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че офертата за F-16 е най-добра, но призна, че по нея има не малко неясни моменти, включително и крайната ѝ цена. Това каза той днес, 6 януари 2019 г. в интервю за БНР.

Цветанов: Президентът саботира модернизацията на армията

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов продължи атаките си по президента Румен Радев и директно го обвини, че саботира модернизацията на въоръжените сили, като Цветанов не пропусна да промотира отново F-16. Това направи той днес, 20 април 2018 г. в сутрешния блок на bTV.

Меню