Gripen E лети с Meteor

119 прочитания

През октомври 2018 г. Saab успешно изпълни тестов полет с Gripen E, въоръжен за първи път с ракетата за далечен въздушен бой MBDA Meteor.

Полетът беше осъществен с две ракети Meteor, a изтребителят Gripen E оперира от летището на Saab в Линчопинг, Швеция.

„Изтребителят се представи също толкова успешно, колкото по времето на тестовия полет с външен полезен товар. Очаквам следващите стъпки от тестовата програма, които ще ни доведат по-близо до пълната интеграция на оръжията. Meteor в комбинация с ракетата „въздух-въздух“ IRIS-T прави Gripen E изключително способен в доминиращата роля във въздушните битки“, каза Робин Нордландер, експериментален тестов пилот на Gripen.

Изпитването с Meteor е част от процеса по интеграция на оръжията в тестовата програма на Gripen E и отбелязва важен момент от споразумението със шведската страна. Следващата стъпка е да продължи да лети с различни конфигурации и постепенно да разширява параметрите на полета.

Meteor е управляема ракета за далечен въздушен бой, която превъзхожда другите ракети от своя тип. Тя може да обстрелва въздушни цели автономно, през деня или през нощта, при всякакви атмосферни условия и в условията на радиоелектронни смущения. Правопоточният реактивен двигател на ракетата дава на Meteor високи скоростни характеристики и енергията бързо да удари движещи се цели на много голяма далечина. През 2016 г. Gripen C/D на шведските ВВС беше първият изтребител в света, получил на въоръжение ракетата Meteor.

Програмата Meteor обединява Великобритания, Франция, Германия, Италия, Испания и Швеция.

Свързани теми

Предишна публикация
Италия намалява темпа на покупка на F-35
Следваща публикация
Финансовата гвардия на Италия купува военизиран AW169
119 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Китай получи още пет Су-35

На 30 ноември 2017 г. пет многоцелеви изтребители Су-35 са били прехвърлени от Русия в Китай, с което броя на доставените самолети по договора от 2015 г. достига 14.

„Комисията „Gripen” препоръча фактическия рестарт на изтребителната програма

Очаквано временната парламентарна комисия за проучване на изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет (т.нар. „Комисия „Gripen”) излезе днес, 20 септември 2017 г., с окончателен доклад за своята дейност и препоръча фактическия рестарт на процедурата за покупка на нов изтребител.

Остри дебати в Парламента около доклада на „Комисията „Gripen”

В жалък политически цирк се превърнаха дебатите в Народното събрание около доклада на Временната парламентарна комисия за проучване на изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет, които се проведоха днес, 5 октомври 2017 г.

Меню