Лед по пистата попречи на румънските F-16 да се включат в парада по случай националния празник на страната

91 прочитания

Силно заледената писта на авиобаза Фетещ е попречил на румънските изтребители F-16 MLU да се включат във военния парад по случай националния празник на северната ни съседка 1 декември. Това съобщава местното авиационно издание Aviatia Magazin.

Парадът, който се проведе днес, 1 декември 2018 г. сутринта в столицата Букурещ бе посветен на 100-годишнината от т.нар. „Велико обединение”, при което Румъния получава областта Трансилвания от разгромената през Първата световна война Австро-унгарска империя.

На телевизионните зрители е било съобщено, че румънските F-16 не са могли да излетят заради атмосферните условия във Фетещ, но Aviatia Magazin уточнява, че макар и формално това да е било така, реалната причина е била дебела ледена покривка на пистата.

Изданието съобщава, че в последните дни е вървяло усилено почистване на полосата, но тя така и не е могла да бъде докарана до възможност за летателни операции с F-16. Aviatia Magazin посочва добре известният факт, че пистите за F-16 трябва да са идеално почистени, а глътването на парче лед е могло да докара до сериозни повреди.

Много ниските температури, високата влажност, силни ветрове и равнинния терен на който е разположена авиобазата Фетещ са довели до непрекъснато трупане на лед в последните дни, с който състава на базата не е могъл да се справи.

В късния следобед все пак пистата е била преведена във вид, който ѝ позволява да бъде използвана и румънските F-16 са се включили във военния парад в трансилванския град Алба Юлия.

В същото време, по неизвестни причини, е било взето решение в парада над Букурещ да не се включат румънските МиГ-21 Lancer, така единствените бойни самолети, които са прелетели на парада са били два канадски изтребители CF-18, които в момента изпълняват „ер полисинг” от авиобазата Михаил Когалнечану до Констанца.

Между септември 2016 и септември 2017 г. румънските ВВС получиха 12 употребявани изтребители F-16 MLU от Португалия, но с логистичен пакет от САЩ. Машините са в състава на 86-та авиобаза. Страната обяви, че планира да вземе още пет F-16 от Португалия, а след това да търси покупката на други 36 машини от същия тип.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът се гневи, че „те” нито нови самолети са купували, нито старите са ги ремонтирали.
Следваща публикация
Нигерия получава 12 Super Tucano
91 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Вторият живот за МиГ-29 в България – част 1

Александър МЛАДЕНОВ описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г. като част от въвеждането и налагането на новия модел на бойна подготовка в изтребителната авиация.

Антон Тодоров пренесе атаките за Gripen срещу президентската администрация

Емблематичният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пренесе атаките си по новите изтребители за ВВС от президента Радев към членове на неговата администрация. Днес, 27 септември 2017 г., депутатът обвини началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin.

Румънският парламент разреши покупката на още пет F-16, мисли се и за F-35

Румънският парламент даде разрешение за покупката на още пет употребявани изтребителя F-16 от Португалия. В същото време, военният министър на страната Габриел Леш заяви, че се мисли и за покупката на F-35, но след около 10 години.

Димитър Стоянов: Запрянов е от хората, които искат сделка за F-16 на всяка цена

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС направи остър коментар по повод интервюто, което заместник-министър Атанас Запрянов даде вчера, 5 май 2019 г. Според Стоянов, въпреки заявленията на заместник-министъра за сериозно пазарене и незадължителност на сделката, точно той е от хората, които се опитват да прекарат сделка за F-16 на всяка цена.

Министър Каркачанов начерта опция за покупка на изтребители над бюджета

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов начерта възможен сценарии, в който България купува боен самолет, чиято покупка ще излезе над отпуснатия бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС. Това направи той днес, 17 декември 2018 г. в ефира на „Канал 3”.

Меню