Швейцария стартира процеса на избор на нов изтребител

3K прочитания

Швейцария стартира процеса на избор на нов боен самолет за ВВС на страната. Това стана след като на 25 януари 2019 г. страната получи оферти от пет компании произвеждащи изтребители.

Получените оферти са за Eurofighter, F/A-18 Super Hornet, Rafale, F-35A и Gripen E.

Паралелно с анализа на офертите ще започне опознаване на предлаганите самолети, което ще стане с изпращане на швейцарски делегации в компаниите-производителки. На място швейцарците ще се запознаят с машините, както и схемата им на поддръжка и обучение за персонала.

Между април и юли 2019 г. предлаганите самолети ще бъдат тествани на място в Швейцария.

След приключването на тези изпитания, изводите, които са направени на база офертите и запознаването със самолетите ще бъдат обобщени в експертни доклади, които ще се използват за изграждането на концепция за използване на конкретния тип в швейцарските условия.

На този етап трябва да се прецени колко самолета от конкретния модел ще бъдат поискани. Швейцария определи, че трябва да закупи между 30 и 40 нови бойни самолети при бюджет от 8 млрд. швейцарски франка (€7 млрд.). Този процес трябва да приключи във втората половина на 2020 г.

Следващата стъпка на Швейцария е да поиска нови оферти, за конкретен брой самолети и при по-ясно дефинирани изисквания. На база тези оферти ще бъде изготвен окончателен доклад, в който ще бъдат оценени способностите на самите изтребители, както и ще бъде оценена цената за придобиване и експлоатация в рамките на следващите 30 години.

Финалното решение ще бъде обявено от Федералния съвет на страната (представляващ изпълнителната власт в конфедерацията).

Швейцария иска да подпише договора за доставка на новите си самолети през 2022 г. и те да бъдат получени между 2025 и 2030 г. Сега наличните 22 броя F-5E/F ще бъдат свалени от въоръжение преди това, а 30-те изтребителя F/A-18C/D ще бъдат пенсионирани паралелно с получаване на новата машина.

Свързани теми

Предишна публикация
Ако има пари ВВС на САЩ ще поръчат нови F-15
Следваща публикация
Полша купува четири Black Hawk за специалните си части
3K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Гърция чака оферта за модернизация на своите F-16

Гърция очаква в близките седмици Lockheed Martin да даде оферта за модернизация на флота от изтребители F-16C/D. На нейна база ще бъде взето решение как да се процедира занапред. Това съобщава гръцкия сайт Defense Greece.

Индонезия обяви детайли по сделката за Су-35

Индонезийското МО даде детайли за сделката за покупка на 11 многоцелеви изтребителя Су-35 от Русия. Стойността на сделката е $1,14 млрд. и тя е била подписана официално на 10 август 2017 г.

Предизвестен инцидент

На 26 април 2012 г. сутринта при излитане за полет в рамките на българско-американското учение „Тракийска звезда 2012” се разби двуместен учебно-тренировъчен изтребител МиГ-29УБ. Какво, как и защо се случи в тази априлска сутрин? На тези въпроси се опитва да отговори Красимир ГРОЗЕВ.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 45 (май 2012 г.)  

Меню