Lockheed Martin ребрандира F-16 за конкурса в Индия

1K прочитания

Lockheed Martin предлага на Индия нова вариация на F-16 Block 70, която ще бъде известна под индекса F-21. Това компанията обяви днес, 20 февруари 2019 г., в рамките на изложението Aero India, което се провежда в момента.

F-21 e вариация на F-16 Block 70, която е оптимизирана за индийските изисквания. Самолетът има всички неща, които притежава и Block 70 (AESA радар, 12 000 часа ресурс на фюзелажа, нов борден компютър и други), но има и допълнителни подобрения.

Първо, самолетът разполага със система за дозареждане във въздуха „шланг-конус”, която е поставена в един от страничните комфорни горивни резервоари. Lockheed Martin бяха тествали тази система преди години, но нямаше клиенти за нея и всички F-16 се дозареждат чрез твърда телескопична щанга.

Втората промяна е поставянето на гаргрот (гърбица) и на едноместните изтребители, която може да се използва за поставяне на допълнително оборудване. Тази особеност се прелагаше на двуместните F-16 за модификациите след Block 50/52 включително.

Третата най-явна промяна при F-21 е поставяне на един голям многофукнционален дисплей на мястото на мястото на двата по-малки и някои превключватели, които доминираха горната част на приборното табло в досегашните F-16.

От визуализацията се вижда и че F-21 разполага с тризарядни държачи за AIM-120, които позволяват поставянето на три ракети един пилон за окачване.

От Lockheed Martin обясняват, че F-21 има не просто по-различно оборудване от F-16, но и е различен по отношение на индустриалното партньорство, което ще го изгради. Самолетът ще се сглобява в Индия от Tata Advanced Systems, като линията ще поеме и производството на F-16 за трети страни.

Индия в момента отново се опитва да избере нов многоцелев изтребител, като изискването е за 110 самолета, а кандидатите са изключително разнообразни – F-21, Gripen E/F, Rafale, Eurofighter, F/A-18E/F Super Hornet, МиГ-35 и Су-35.

Интересно е да се отбележи, че индексът F-21 е вече използван във въоръжените сили на САЩ за означаване на израелските Kfir C.1 (развитие на Mirage 5), които в края на 80-те години на миналия век се използват за учебни цели.

Lockheed Martin не за първи път предлага подобрен F-16 за Индия. До 2011 г. компанията предлагаше F-16IN в рамките на конкурса MMRCA, който беше вариация на F-16 Block 60. Тогава конкурсът бе спечелен от Rafale.

Свързани теми

Предишна публикация
ВВС на САЩ имат намерение да поръчат поне 80 нови F-15
Следваща публикация
МО иска да ремонтира два L-39
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стартира българо-американската тренировка „Тракийски орел 2018“

Днес, 4 май 2018 г., в авиобаза Граф Игнатиево с официална церемония беше обявено началото на българо-американската летателна тренировка “Тракийски орел 2018”. Тя се провежда съгласно Плана за съвместна българо-американска подготовка и учения за 2018 г. Това съобщават от ВВС.

Заместник-министър Запрянов: Още нищо не ни е предложено, но преговорите вървят добре

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че не може да се дават оценки за предложенията на САЩ за F-16, защото такова още нямало, но иначе преговорите вървели добре. Това каза той днес, 15 май 2019 г., пред журналисти.

Турция получи първия си F-35A

Турция получи официално своя първи изтребител от следващо поколение F-35A. Това стана на церемония в завода на Lockheed Martin във Форт Уърт, Тексас, която се проведе днес, 21 юни 2018 г.

Посланик Рубин: Не е имало натиск от САЩ към България за покупката на F-16

Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин заяви, че страната му не е оказвала натиск на България да купи F-16, но в същото време акцентира, че България твърде дълго отлага покупката на нов изтребител. Това каза той днес, 4 февруари 2019 г., в интервю излъчено в сутрешния блок на bTV.

Разби се полски МиГ-29

Изтребител МиГ-29 от състава на полските ВВС се разби днес, 18 декември 2017 г. Пилотът се е катапултирал успешно и е без опасност за живота.

Меню