Заместник-министър Запрянов: До 2024 г. получаваме всички F-16

983 прочитания

Всички осем изтребителя F-16 ще бъдат доставени на България до 2024 г. Това е заявил днес, 25 март 2019 г., заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БНР.

Според Запрянов, директните преговори за покупката на F-16 щели да започнат в началото на месец май. Не е ясно какво има предвид той по това. Очаква се обвързващата оферта на САЩ да бъде получена от България през юни или около 120 дни след пускането на писмото за искане за оферта (LOR), което бе изпратено на 22 февруари.

„Сега тази заявка трябва от другата страна да бъде анализирана и остойностена, след което „да се срещат“ финансовите възможности, които заделяме с това, което ни се предлага. Ценовото предложение трябва да мине през Американският конгрес. Твърдо до 2024 година ще ги има всички самолети България, осемте“, обяснява още Запрянов.

Запрянов е направил това изказване по време на конференция организирана от сдружението с нестопанска цел „Атлантически съвет на България”, която през миналата година водеше почти истерична кампания за покупка на F-16.

На конференцията е присъствал и посланика на САЩ у нас Ерик Рубин, който е заявил, че с покупката на F-16 България дава заявка за по-активна роля в НАТО.

„Изборът на F-16 е правилният. Това е не само най-добрият избор от техническа гледна точка, но това е и стратегически избор за стратегическо партньорство за десетилетия напред“, отбелязва посленикът на САЩ.

Свързани теми

Предишна публикация
Bulgarian Eagle прекрати операциите си
Следваща публикация
Нова донорска задача за C-27J
983 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Румъния получи още два F-16

Румънските ВВС са получили още два изтребителя F-16, в рамките на споразумението за покупка на…

Ръст на военния бюджет и целеви пари за нов изтребител

Военният бюджет за догодина отбелязва известен ръст и ще достигне 1,19 млрд. лева, като в същото време е залегнало и целево отпускане на малко под 230 млн. лева за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това се чете в проектобюджета за 2018 г., който бе публикуван от Министерство на финансите днес, 23 октомври 2017 г.

Цветан Цветанов: Не чух за държава от НАТО, която да няма F-16

„Във всички доклади и информацията, която бе изнесена, аз не чух държава членка на НАТО или съседна нам държава, с изключение на Сърбия, където на въоръжение да има нещо по-различно от F-16. Или F-35, за държави, където започва съответното договаряне”, това заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, след заседанието на КСНС, което се проведе днес, 19 април 2018 г.

Още тази седмица управляващите ще опитат да преодолеят ветото на Радев за F-16

Още в петък управляващите ще опитат да преодолеят президентското вето по отношение на договорите за покупка на изтребителите F-16. Това съобщи председателят на комисията по отбрана Константин Попов (ГЕРБ) днес, 23 юли 2019 г.

Меню