Лек самолет с четирима българи катастрофира в Македония

1K прочитания

Лек еднодвигателен самолет Cessna P210N се е разбил по-рано днес в Македония. По информация на редица македонски медии, на борда му са се намирали четирима български граждани, които са загинали.

Самолетът е бил с германска регистрация D-EUIB (на снимката) и излетял в 15,10 часа местно време (16,10 часа българско) от охридското летище „Св. Апостол Павел” по посока София.

„В 16,16 (местно време) е изгубен контакта с малкия самолет тип Cessna P210N, който е летял от Охрид за София. Заради лошите метеорологични условия пилотът е решил да кацне в Скопие, а малко след това е поискал позволение да продължи за София“, заяви директорът на македонското РВД Николче Тасевски.

Тасевски е заявил още, че пилотът на самолета е съобщил за силни турболенции. Самолетът е изчезнал от радарите в района на връх Солонска глава (2540 m.) на около 30 km южно от Скопие.

Машината е издирвана от два вертолета на македонската полиция, които са я открили разбита по-късно. Според македонската телевизия „Канал 5” няма индикации, четиримата намиращи се на борда, които според нея са на членовете на едно семейство – баща, майка и две деца, да са успели да оцелеят след сблъсъка. Телевизията уточнява, че теренът е много труден и все още няма спасители на място.

По-късно вечерта, македонското МВР официално съобщи, че останките на самолета са открити на височина от около 2000 m., на около 5 km северозападно от връх Солонска глава. Мястото на катастрофата е открито около 19 часа местно време. Съобщава се още, че времето на мястото е много лошо и няма възможност за спускане на спасители, но е преценено, че няма как да има оцелели.

За сега няма потвърждение от български институции, че наистина се касае за инцидент със загинали български граждани.

На сайта Flightradar24 има частични записи от последните два полета на D-EUIB. Единият е от 31 март, а другият е от днес, 2 април. И двата записа проследяват много малка част от маршрута на самолета над Македония. Последните данни от днешния полет показват височина на полета от 3530 m.

Снимка: Jürg Bosshard

Свързани теми

Предишна публикация
Достигнаха до останките на катастрофиралия лек самолет в Македония
Следваща публикация
ВВС избраха доставчик на Bambi Bucket
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Гръцките ВВС ще охраняват небето на Македония

Гръцките ВВС ще извършват мисията „ер полисинг” над Македония, след присъединяването на страната в НАТО. За това са се споразумели днес, 2 април 2019 г., премиерите на Гърция и Македония.

Японски F-35A изчезна над Тихия океан

Изтребител F-35A от състава на японските ВВС изчезна над Тихия океан по време на тренировъчна задача. Стартирана е операция по търсене и спасяване. Това стана днес, 9 април 2019 г.

Няколко страни спряха полетите с 737 Max след катастрофата в Етиопия

Авиационните власти в Китай и Индонезия наредиха на операторите в тези страни да спрат полетите с Boeing 737 Max до изясняването на причините за вчерашната катастрофа с типа в Етиопия. Отделно, още два други оператора обявиха, че няма да летят с типа.

Super Galeb катастрофира в Сърбия

Учебно-боен самолет G-4 Super Galeb от състава на сръбските ВВС е катастрофирал днес, 11 април 2018 г. при изпълнение на учебен полет. Има един загинал.

Меню