Lockheed вижда пазар за 4600 броя F-35

611 прочитания

Американският самолетостроител Lockheed Martin смята, че има пазар за 4600 броя F-35 в световен мащаб. Това съобщава Flightglobal.

Оценките на компанията, които бяха представени от изпълнителния директор на компанията Мерилин Хюсън, са с близо 15% нагоре, в сравнение със старите оценки за пазара, които възлизат на 4000 броя. Според Хюсън, допълнителните бройки представляват потенциалния пазар на типа в Близкия изток.

Към момента за F-35 има реални и планирани поръчки за около 3200 самолета (около 2450 от тях са за въоръжените сили на САЩ).

„Има сериозно желание за F-35 в Близкия изток. Мисля че в някакъв момент правителството на САЩ ще разреши експорта на типа в този район, точно както преди десетилетия разреши износа на F-15 и F-16”, разяснява Хюсън.

Тя разяснява, че цифрата от 4600 потенциални продажби за F-35 не е случайна и показва, че потенциала на изтребителя е същия, какъвто е на F-16. До момента са произведени 4588 броя F-16, има подписани договори за още 30, плюс сериозен интерес за още почти 100 броя.

Според Хюсън, практически всеки оператор на F-16 днес, може да бъде разглеждан като потенциален клиент за F-35.

На фона на споровете между САЩ и Турция, които могат да приключат с изхвърлянето на турската страна от програмата, Хюсън е отбелязала, че няма притеснения за турските слотове на производствената линия и според нея, те бързо ще бъдат прехвърлени на други оператори.

Интересно е да се отбележи, че въпреки амбициите за продажбата на F-35 към F-16 в съотношение 1:1, реалността показва, че настоящите оператори на F-16 поръчват значително по-малко бройки F-35.

Така например, оригиналните четири европейски клиента на F-16 до един избраха F-35, но в осезаемо по-малки количества. Белгия оригинално купува 160 броя F-16, но в момента поръча едва 34 F-35. Холандия пък поръчва 213 броя F-16, но само 37 броя F-35.

Свързани теми

Предишна публикация
Бразилия продаде част от старите си Mirage 2000 на частна компания
Следваща публикация
САЩ обмислят да спрат обучението на турските пилоти на F-35
611 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Словакия вероятно отлага покупката на нов изтребител

Словакия ще отложи вероятно придобиването на нов изтребител, на фона на желанието за повече внимание за модернизацията на сухопътните войски на страната. Това е заявил министърът на отбраната на страната, цитиран от Reuters.

МО все още не е влязло в контакт с шведската страна

България все още не е влязла в контакт с шведската компания Saab, чиято нов изтребител Gripen C/D беше класирана на първо място в конкурса за нов боен самолет за българските ВВС. Това е заявил за БНТ1 вицепрезидентът на компанията Даниел Боестад.

Меню