ВВС на САЩ тренират бързо пребазиране в България

1K прочитания

ВВС на Съединените щати са тренирали бързо пребазиране в българската авиобаза Граф Игнатиево през миналата седмица. Това съобщават от ВВС на САЩ.

Тренировката, наречена Rapid Buzzard, е била осъществена от изтребители F-16C/D от състава на 31-во изтребително крило, базирано в Авиано, Италия. Тя е била реализирана между 24 и 27 септември 2019 г.

Основна задача в рамките на тренировката е била отработване на дозареждане с горива при работещ двигател на изтребителя (т. нар. „hot pit refueling”). В нейните рамки е участвал 435-та ескадрила за наземна поддръжка и три военно-транспортни самолети C-130J от състава на 86-то транспортно крило, базирано в Рамщайн, Германия.

Тренировката е включвала източване на гориво от транспортните самолети C-130, пълненето му в камиони-цистерни R-11 и зарядка на F-16 с работещи двигатели.

ВВС на САЩ съобщават още, че в рамките на тренировката са били отработени и операции „въздух – въздух” с българските МиГ-29, както и операции „въздух – земя” с части на ЗРВ.

Българското МО съобщи пестеливо за въпросната тренировка през миналата седмица, като отбеляза само, че между 24 и 27 септември „в небето над Тракия ще се проведат интензивни дневни и нощни полети. Български и американски екипажи ще извършват бойно маневриране, въздушен бой с изтребители и тактически прехвати.”

Свързани теми

Предишна публикация
Провежда се тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”
Следваща публикация
България и Македония обменят опит във вертолетната авиация
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Променяме изискванията за новия изтребител, търсим и нови F-16

Изискванията за придобиване на нов тип боен самолет за ВВС ще бъдат променени. В тях ще бъде включена и опция с бонуси за нови самолети. Остават вариантите за американските F-16 и шведските Gripen. Това каза във Велико Търново заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БНР.

Новото австрийско правителство ще разгледа отново експлоатацията на Eurofighter

Новото австрийско правителство ще разгледа отново обстоятелствата около придобиването на изтребителите Eurofighter и за сега не се обвързва с решението на предшествениците си да пенсионира самолета преждевременно.

УКРИНМАШ обжалва решението на КЗК пред ВАС

Украинската държавна компания УКРИНМАШ обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за отказ за налагане на временна мярка „спиране” на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжка на изтребителите МиГ-29. Обжалването е пред Висшия административен съд (ВАС).

Меню