Комисията по отбрана е на посещение в Долна Митрополия

587 прочитания

Комисията по отбрана към 44-то Народното събрание в момента е на посещение в Долна Митрополия, като днес, 7 октомври 2019 г. се проведе изнесено заседание на комисията във факултет „Авиационен“ на НВУ.

На заседанието Комисията изслуша бригаден генерал Петьо Мирчев, заместник-командир на ВВС, който говори за „Изграждане на взаимодействието между ВВС и ВВУ – обективна необходимост и възможности за реализация“ и полк. д-р инж. Ивайло Ангелов, зам.-началник на НВУ „Васил Левски“ по ВВС, който запозна народните представители с Плана и практическите стъпки за възстановяване на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия.

„Нещата се движат и аз съм сигурен, че ще имаме едно прекрасно училище – да бъде марката Долна Митрополия. Това ВВВУ беше марка, навсякъде позната в света с подготвените си кадри. Искаме отново това училище да бъде марката „Долна Митрополия“, известна не само в България, но и в много други държави“, заяви Константин Попов, председател на комисията.

Според Попов има ентусиазъм за възстановяване на ВВВУ в Долна Митрополия, но той някак не личи, поради това, че трябва да се решават много ежедневни въпроси и тежки задачи.

„Възстановяването на училището изисква енергия и страхотни усилия от МО. Ако няма силната воля на министъра на отбраната, няма да стане, защото трябва да се заделят ресурси, да се прояви гъвкавост. Трябва да може да се изпращат хора, които да учат на Запад и да се гледа дългосрочно. Бих искал малко по-бързо да вървят нещата, но си давам сметка, че има и доста неща, които са нови, има доста предизвикателства“, посочи Попов.

Той оцени като правилен подход едно по-ефективно ползване на летището, за да може да бъде използвано максимално пълноценно, включително за гражданска авиация.

След заседанието, Комисията по отбрана се срещне с личния състав във факултет „Авиационен“ и разгледа учебно-материалната база, където се обучават курсантите.

Утре, 8 октомври 2019 г., програмата на депутатите включва среща с командира на българските Военновъздушни сили генерал-майор Цанко Стойков, Командването и личния състав на Военновъздушната учебна база, като депутатите ще разгледат специализираните кабинети по аеродинамика и автоматика, конструкция на L-39, авиационно артилерийско въоръжение, авиационни прицелни системи, лабораторията по мехатроника и новия тренажор на самолет Pilatus PC-9M за обучение на курсантите.

Свързани теми

Предишна публикация
Представят антология с поезия писана от авиатори
Следваща публикация
Премиерът Борисов се оплака, че имало подла съпротива срещу F-16, но той направил сделката необратима
587 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Екипажът на катастрофиралия Ми-17 е имал 17 – 18 часа във въздуха от началото на годината

Командирът на катастрофиралия вертолет Ми-17 капитан Пламен Панталеев е имал 18 часа нальот от началото на годината, а вторият пилот капитан Стоян Неделчев е имал 17 часа. Това бе съобщено на брифинг на командването на ВВС, който се проведе днес, 12 юни 2018 г. Въпреки мизерният им нальот, за сега водеща е версията за технически отказ.

Стартира учението на военно-транспортната авиация ETAP-C 18-2

От 16 до 26 април 2018 г. на летище Пловдив се провежда летателното учение „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация” 18-2 (ETAP-C 18-2), което е част от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Това съобщиха от ВВС.

ВВС са приключили работата по инвестиционния проект за новия изтребител

Военновъздушните сили са актуализирали Проектът за инвестиционен разход за покупката на нов боен самолет и са го предали в Министерство на отбраната. Това е заявил командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, цитиран от сайта otbrana.com.

Първият Су-25 замина за ремонт в Беларус

Първият щурмови самолет Су-25 от състава на българските ВВС е заминал днес, 28 август 2019 г., за основен ремонт в Беларус. Това научи АЕРО от собствени източници, като информацията бе потвърдена и от МО.

Спартани по европейски в София

Развитие на една добра практика във време, когато добрите новини за българската военна авиация са кът или направо въобще ги няма. Така може да се определи третото поредно издание на летателната тренировка, която през 2016 и 2017 г. носеше името „Балкански Спартан“ (Balkan Spartan), а от тази година е с политически и географски по-коректното име „Европейския Спартан – 18“ (European Spartan – 18).

Договорът за Су-25 забуксува

Договорът за ремонт, удължаване на ресурса и малка модернизация на част от българските щурмови самолети Су-25 започва да буксува и има реалистични опасения, че е възможно той да не се реализира въобще.

Меню