Хърватско пак избира изтребител

843 прочитания

Хърватското правителство отново стартира процедура за избор на нов боен самолет за ВВС на страната. Това съобщава Jane’s.

Запитвания за даване на обвързващи оферти (RFP) са били изпратени до седем държави за новопроизведени и употребявани опции. Крайният срок за получаването им е 7 май 2020 г.

Запитванията до САЩ и Швеция са за новопроизведени самолети, съответно F-16 Block 70/72 и Gripen. До Италия е изпратено питане за употребявани Eurofighter, а до Франция за употребявани Rafale. Стари F-16 се търсят от Гърция, Норвегия и Израел.

Хътватско иска да се сдобие с 12 изтребителя, които да заменят крайно остарелите МиГ-21 (на снимката), с които в момента разполагат ВВС на страната. В момента не е публично известно каква сума смята да задели за проекта хърватското правителство.

Офертите ще бъдат оценени към началото на август, след което трябва да последва и решението. На този фон през есента в страната ще има парламентарни избори и темата за придобиването на нов изтребител се очаква да бъде една от основните.

Имаше очаквания, че Хърватско няма да провежда конкурс в чистия смисъл на думата, а ще премине към директни преговори със САЩ за покупка на нови F-16. Това за момента не става факт, но местното издание Dnevnik.hr посочва, че все още тази опция не е невъзможна.

Всичко това става почти точно година, след като в началото на януари 2019 г. официално стана ясно, че сделката за употребявани F-16 от Израел се проваля. Хърватско избра тази опция през март 2018 г., в конкуренция с нови F-16 от САЩ, употребявани F-16C/D от Гърция и нови Gripen C/D от Швеция. Израелското предложение бе избрано най-вече заради ниската си цена от едва €420 млн. Сделката обаче се провали, след като Съединените щати я блокираха. Интересно, че Хърватско отново кани Израел за участие.

Свързани теми

Предишна публикация
Само един кандидат за ремонта на Ан-30
Следваща публикация
Договорът за демонстратора в рамките на проекта FCAS ще бъде подписан през януари 2020
843 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Китай показа J-10 в конфигурация за огнево подавяне на ПВО

Китай показа конфигурация на многоцелевия си изтребител J-10B, която е предназначена за огнево подавяне на ПВО. Машината е била част от статичния показ на авиационното състезание „Авиадартс”, което се проведе в авиобазата Чанчун в началото на месеца.

J-20 публично показа оръжейните си отсеци

Китайският изтребител от следващо поколение J-20 демонстрира оръжейните си отсеци в рамките на последния ден на авиационното изложение в Джухай. Това стана днес, 11 ноември 2018 г.

Въпросителни около изтребителния конкурс във Финландия

Редица въпросителни възникнаха около изтребителния конкурс HX във Финландия, след като местно списание публикува разследване, в което се разкрива, че бившият командващ финландските ВВС генерал Ярмо Линбер е оказвал влияние в полза на F-35.

Хърватска избра употребявани израелски F-16

Съветът по отбрана на Хърватска взе решение, че израелската оферта за употребявани изтребители F-16 е най-добра, с което формално приключи процеса по избор на нов изтребител за страната.

Меню