Русия ще поръча още 76 броя Су-34

476 прочитания

Русия ще поръча още 76 броя от ударния самолет Су-34, като детайлите по договора са финализирани и се чака неговото подписване. Това съобщава руският вестник „Известия”.

Сделката трябва да се изпълни до 2027 г., а новопоръчаните самолети ще са от подобрения вариант Су-34М. Годишно ще се сглобяват между осем и 14 машини в Новосибирския авиационен завод „Чкалов”. Производството на първите Су-34 от новия договор ще стартира до края на годината.

Су-34М се разработва в рамките на програмата „Сыч”. Основната част от програмата е свързана с интеграция на разузнавателни контейнери на самолета. Споменават се имената на три контейнера – УКР-РТ за радиотехническо разузнаване, УКР-ОЭ за оптико-електронно и УКР-РЛ за радиолокационно. Освен това самолетът ще получи нова авионика и допълнително въоръжение.

Руските ВКС ще получат 124 броя Су-34, които бяха договорени на два транша – 32 броя през 2008 и още 92 броя през 2012 г. Смята се, че последният самолет от тези договори е бил облетян в началото на май 2020 г. и предстои неговото предаване в строевите части.

Новата поръчка за Новосибирския завод ще му даде работа почти до края на десетилетието, като в същото време ще даде възможност за намиране на експортен клиент на типа. Новопоръчаните Су-34 също ще дадат възможност за пенсионирането на последните изтребители-бомбардировачи Су-24.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов заговори за продажба на излишните МиГ-29
Следваща публикация
Покупката на нови изтребители за Хърватско потъна в неясноти
476 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Роствертол – поглед на живо

„Роствертол” – най-големият производител на вертолети в Русия се радваше на добри години през последното десетилетие. Това стана възможно благодарение на големите поръчки на руското руското военно министерство и силните продажби в чужбина.

Първият военен Ми-38 изпълни дебютния си полет

Първият Ми-38 предназначен за руските въоръжени сили изпълни своя дебютен полет на 23 ноември 2018 г. Полетът е преминал успешно и е бил проведен от заводското летище на Казанския вертолетен завод в Казан.

Меню