ВВС на САЩ вземат турските F-35А

514 прочитания

Департаментът по отбрана на САЩ съобщи на 20 юли 2020 г., че осем изтребителя F-35A от партида 14 (Lot 14), оригинално предназначени за Турция ще бъдат предадени на ВВС на САЩ.

Това действие е следствие от поръчката на Турция за руски зенитно-ракетни комплекси С-400, която доведе до санкции от страна САЩ с изключване от програмата F-35. Преди доставка самолетите ще бъдат модифицирани, за да отговорят на изискванията на ВВС на САЩ.

Lot 14 включва доставката на общо 14 самолета на стойност $861,7 млн., като турските машини са били планирани за доставка през 2022-2023 г., а поръчката е направена през финансовата 2020 г. Единичната цена на самолетите от Lot 14 e $77,9 млн.

Турция планираше да закупи 100 броя F-35А, и имаше сериозно индустриално участие в програмата за производство на самолетите, предназначени за всички клиенти. В момента на изключване на Турция от програмата през юни 2019 г. първият F-35А за ВВС на страната е бил вече произведен и използван за обучение на летателен и инженерно-технически състав, провеждано в САЩ, в авиобазите Люк, щата Аризона и Еглин, щата Флорида. Самолетът, официално представен след завършване на сглобяването през юни 2018 г., обаче така и не е бил официално доставен на ВВС на Турция.
Към юни 2019 г. в САЩ са се намирали още 42 турски пилоти, преминаващи приучване на F-35А, като 18 от тях е трябвало да завършат обучението си през същия месец. На 31 юли турските представители в Съвместния програмен офис на F-35 в Кристъл Сити, щата Вирджиния, са получили забрана за достъп по помещенията на офиса.

Към януари 2020 г., общо 24 самолета F-35А за Турция са били в различни етапи на производство, като Вашингтон и Анкара все още не били постигнали споразумение какво ще стане с тях. След това се появиха съобщения, че военния бюджет на САЩ ще получи допълнителни $30 млн., които ще използват за прелитане на първите шест F-35А (от Lot 10 и Lot 11), предназначени за Турция, от завода във Форт Уърт, Тексас до място за дългосрочно съхранение, където ще изчакат окончателното решение за тяхното използване. В проекта за военен бюджет за 2021 се съдържат средства за приемане, използване и модифициране на тези първи шест F-35А от ВВС на САЩ.

Същевременно турски предприятия ще продължат да произвеждат части за програмата F-35 до март 2022 г. При нормалния ход на програмата те произвеждаха общо 937 части, от които 400 се произвеждаха само в Турция.

Свързани теми

Предишна публикация
Полетя първият предназначен за Германия Heron TP
Следваща публикация
САЩ поръчаха новопроизведени F-15EX
514 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Президентът Радев: F-16 е прекрасен, но скъп самолет избран непрозрачно

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че новите F-16 са прекрасни самолети, които обаче са много скъпи, а в нашия случай са избрани непрозрачно. Това заяви той днес, 22 декември 2018 г. в предаването „Годината” по „Дарик”.

Гърция модернизира около 120 от своите F-16

Гърция ще модернизира около 120 от своите изтребители F-16C/D до стандарта F-16V. Това стана ясно днес, 17 октомври 2017 г., по време на визитата на гръцкия премиер Алексис Ципрас в САЩ.

Полетя модернизиран гръцки F-16

Дебютният си полет извърши първият модернизиран до стандарта V гръцки изтребител F-16. Това съобщи днес,…

Tomcat на половин век

Легендарният изтребител Grumman F-14 Tomcat полита преди точно половин век – на 21 декември 1970…

Все още няма договор за Су-35 с Египет

Процесът по продажба на Су-35 е напреднал, но все още няма подписан договор. Това е съобщил днес, 26 март 2019 г. заместник-директорът на „Рособоронэкспорт” Сергей Корнев, цитиран от „Интерфакс”.

Меню