Airbus ще предложи на Германия временно решение за морската ѝ авиация

153 прочитания

Airbus Defence and Space ще предложи на Германия временно решение за морската ѝ патрулна авиация, след като страната се отказа от ремонта и модернизацията на наличните Lockheed P-3C Orion. Това съобщава Flight Global.

Основната цел на компанията остава продажба на морска патрулна версия на A320 на Германия, но това няма да се реализира скоро, затова от Airbus смятат да дадат възможност на страната да запази способностите на морската си авиация.

Германските ВМС оперират с осем P-3C (на снимката) от 2006 г. насам, когато те бяха купени от Холандия. Към момента възрастта на тези самолети е между 35 и 38 години. Германия планираше да ги използва до 2035 г. след дълбока модернизация и ремонт.

В средата на юни 2020 г., обаче германското правителство реши да прекрати програмата, поради опасения, че няма да може да поддържа технически самолетите за толкова дълъг период.

В същото време Германия и Франция работят съвместно по програмата MAWS (Maritime Airborne Warfare System), която цели създаването на морски патрулен самолет от следващо поколение. Страните са решени да изберат европейска платформа, не по-късно от 2023 г.

Още от 2018 г. Airbus предлага решение на базата на своя двудвигателен пътнически самолет A320neo.

От компанията са решени да предложат временно решение, което да покрие германските нужди от морски патрулни самолети в близките години, тъй като самолетът на базата на A320neo едва ли ще бъде готов преди края на десетилетието.

В същото време Германия проучва и други варианти, освен проекта MAWS, включително C-295 MPA от Airbus, RAS 72 от Rheinland Air Service (вариация на турбовитловия ATR 72) и P-8A на Boeing.

Свързани теми

Предишна публикация
Словакия ще плати €69 млн. за инфраструктура за F-16
Следваща публикация
С-70 „Охотник” ще влезе в серийно производство през 2024 г.
153 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Dassault и Airbus в съперничество за това, кой ще бъде лидер в разработката на новия европейски изтребител

Европейските самолетостроителни компании Airbus и Dassault вече започват да си съперничат за това, коя от тях ще поеме водещата роля в проекта за създаване на европейски изтребител от следващо поколение. Това съобщава Reuters.

619 заявки във втория ден на Фарнбъроу

С 619 заявки за пътнически самолети приключва втория ден на авиационното изложение, което се провежда в момента във Фарнбъроу. Така изложението продължава да бъде изключително силно, от към събрани заявки.

Qantas призова Airbus и Boeing за създаване на авиолайнер със свръхголяма далечина на полет

Изпълнителният директор на австралийската авиокомпания Qantas Алън Джойс призова производителите Airbus и Boeing да създадат пътнически самолет със свръхголяма далечина на полет, който да позволи изпълняването на директни полети от Австралия до Европа и Източното крайбрежие на САЩ.

Германия купува още Eurofigther и избира между него и Super Hornet за заместник на Tornado

Германия ще купи още новопроизведени изтребители Eurofighter, които ще заменят сега експлоатираните Eurofighter Tranche 1 и ще избере между този тип и F/A-18 Super Hornet за замяна на изтребителите-бомбардировачи Tornado. Това съобщи източници в германското МО цитирани от германски медии.

Правителството отпусна почти 1 млн. за поддръжка на A319 от състава на АО28

Кабинетът отпусна 991 28 лева на Министерството на транспорта за нуждите на Авиоотряд 28 (АО28), свързани с покриване на разходи по извършване на базово техническо обслужване на самолет Airbus A319.

Меню