Финландия забавя леко процеса по избор на нов изтребител

214 прочитания

Заради пандемията от COVID-19, Финландия ще забави леко процеса по избор на нов боен самолет, като отложи пускането на искане за финални и най-добри оферти. Това съобщава Janes.

Според програмния офис, който е натоварен с ръководството на програмата HX, основната причина да се отложи пускането на искане за финална и най-добра оферта е пандемията от COVID-19. Очакваше се, че това ще стане през август и срока за получаването на офертите ще е края на годината.

Сега, обаче се очаква, че искането ще бъде публикувано в самия край на годината или в началото на следващата. Все пак, от програмния офис се надяват, че изборът на нов изтребител за финландските ВВС ще бъде направен в рамките на 2021 г.

Междувременно, без промяна е срокът за провеждане на следващия кръг преговори с петимата кандидати. Те ще бъдат реализирани между септември и ноември тази година.

Janes съобщава, че във Финландия в последните месеци има все по-сериозни опасения относно цената на програмата HX, предвид икономическите последици от пандемията, както за страната, така и в глобален план.

От финландското МО са съобщили за Janes, че част от цените в бъдещия договор ще могат да се индексират, но основната част от него ще е с фиксирана цена в рамките на действието на целия договор. Като цяло, обаче ще се гонят максимално ясни финансови условия.

В рамките на проекта HX Финландия иска да замести своите 64 многоцелеви изтребителя F/A-18C/D (на снимката). Финансовата рамка на проекта е €10 млрд. и се цели покупката на 64 изтребителя. Участие в конкурса взимат F-35A, F/A-18E/F Super Hornet, Eurofighter, Rafale и Gripen E/F. В началото на годината всички участници бяха на сравнителни изпитания във Финландия. Пенсионирането на наличните изтребителите Hornet трябва да стартира през 2025 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Индия купува учебни самолети собствено производство
Следваща публикация
Руският министър на отбраната обеща още поръчки на военни самолети
214 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Депутатът Емил Христов обвини президента в манипулация на изтребителния конкурс

Депутатът Емил Христов (ГЕРБ), който е и председател на т.нар. „Комисия „Gripen” фактически обвини президента Румен Радев в манипулация, която е повияла на конкурса по избор на нов изтребител. Това казва той в интервю за вестник „24 часа”.

Константин Попов: Това не е конкурс, решението е политическо

Депутатът от ГЕРБ и председател на комисията по отбрана в парламента Константин Попов заяви, че решението за избор на нов изтребител е политическо и не може да се говори, че е плод на конкурсна процедура. Това каза той днес, 8 януари 2019 г., на пресконференция на партията му.

Т-50 официално ще получи индекса Су-57

Главнокомандващият ВКС на Руската федерация генерал-полковник Виктор Бондарев съобщи, че серийните изтребители Т-50 ще получат…

Предстоят стрелби на полигон Шабла

Екипажи на МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево ще проведат полети за изпълнение на отстрели, експериментални и бойни стрелби на зенитен полигон на Военновъздушните сили „Шабла“ в периода от 27 август до 31 август 2018 г. Това съобщават от ВВС.

Катастрофата в Невада вероятно е със съветски боен самолет

Катастрофата от 5 септември 2017 г. в Невада, при която загина американски пилот-изпитател вероятно е станала с боен самолет съветски производство, който е експлоатиран от секретната ескадрила „Red Hat”. Това съобщава Aviation Week.

Меню