Индия купува учебни самолети собствено производство

131 прочитания

Индийското правителство е взело решение да купи 70 броя от турбовитловия учебно-тренировъчен самолет HTT-40. Това е било обявено на 11 август 2020 г. от МО на страната.

Самолетите, чиято абревиатура се разшифрова, като Hindustan Turbo Trainer-40, се произвеждат от местната компания държавна собственост Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Сделката ще започне да се реализира след сертифицирането на самолета, което се очаква в близко бъдеще.

70-те самолета ще са само първата част на сделката, като през втория ѝ етап се предвижда покупката на още 36 машини от същия тип. В последствие, поръчката може да нарасне още.

HTT-40 се разработва от доста години, но машината полетя едва през май 2016 г. До момента в изпитанията са включени два прототипа и те преминават нормално. Самолетът се задвижва от турбовитлов мотор Honeywell TPE331-12B.

В последните години Индия изпитва огромни трудности при обучението на пилотите си. През 2009 г. от полети бяха спрени учебните самолети HPT-32 Deepak, които бяха използвани за началния и основния етап на обучение. Тъй като HTT-40 се бавеше, Индия взе решение спешно да купи 75 броя от швейцарските Pilatus PC-7 Mk II.

Страната бе доволна от покупката и дори готвеше последваща сделка за още 38 машини, но през 2019 г. избухна корупционен скандал с Pilatus, като дори Индия реши да прекрати отношенията си с компанията (решение, което след това ревизира). В допълнение, от HAL настояваха да се инвестира в местното производство и сглобяването на HTT-40, а индийския премиер Моди силно застъпва минимизация на импорта на въоръжение, там където местната индустрия може да създаде еквивалентни продукти. Така се стигна до поръчката за местната конструкция.

Свързани теми

Предишна публикация
Румъния получи още два F-16
Следваща публикация
Финландия забавя леко процеса по избор на нов изтребител
131 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Чешкият път в обучението

Чехия има уникална система за военно летателно обучение, работеща добре вече 14 години. Тя съществува извън рамките на ВВС или военното министерство, защото е дъщерна компания на основния държавен авиоремонтен завод в страната – LOM Praha (ЛОМ Прага). Въпреки, че е цивилно предприятие със 100% държавна собственост, тя е под строг контрол и работи в тясно взаимодействие с военното министерство и ВВС на страната.

50 години от първия полет на L-39

Преди точно половин век, на 4 ноември 1968 г., първи полет изпълнява първия прототип на реактивния учебно-тренировъчен самолет L-39.

Цел: Ефективност на достъпни цени

Платена публикация Геополитическата обстановка, пред която е изправена Източна Европа, е изключително сложна. България внимателно…

TAI представи Hurjet в рамките на Фарнбъроу

Турската компания TAI представи на изложението във Фарнбъроу своя проект Hurjet – реактивен учебно-тренировъчен самолет от висок клас, който може да изпълнява и ролята на лек боен самолет.

Меню