МО и НАТО разговарят за усилване на „ер полисинга” над България

724 прочитания

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов е разговарял с върховния главнокомандващ на Съюзните сили на НАТО в Европа генерал Тод Уолтърс, като една от засегнатите теми е била за усилване на мисията „ер полисинг” над България. Това съобщи МО днес, 14 август 2020 г.

“Адмирал Ефтимов и генерал Уолтърс обсъдиха на работна среща оказването на съюзна подкрепа за усилване мисията за охраната на въздушното пространство на страната (enhanced Air Policing), което ще бъде и в интерес на повишаване подготовката на българските Военновъздушни сили за изпълнение на мисията в съюзен формат”, се казва в съобщението на МО.

Засега не се дават други детайли по разговорите, които са били проведени вчера, 13 август, в Съюзното командване по операциите на НАТО в Монс, Белгия.

Източници на АЕРО казват, че основната насока на разговорите по линия на мисията „ер полисинг” са свързани със сключването на споразумение за трансгранични операции от трети страни, които изпълняват мисията от румънска територия. От няколко години, в рамките на въпросната концепция за усилен „ер полисинг” от румънската авиобаза „Михаил Когалнечану“ се дава дежурства от други страни-членки на Алианса.

В момента тези държави нямат право да навлизат над наша територия при изпълнение на такава мисия. Сега в Румъния са базирани канадски изтребители CF-18.

За подготовка на такова споразумение се говореше и в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, който бе приет през тази пролет.

В началото на 2016 г. Парламентът прие промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, в рамките на които, мисията „ер полисинг” над България може да се изпълнява и от други държави от НАТО. Процедурата за това е относително лесна и става с решение на Министерски съвет. До момента, това е ставало само два пъти – през септември 2016 г. за една седмица от американски F-15 и в периода юли – ноември 2017 г. от италиански Eurofighter. Тогава българските МиГ-29 също носеха дежурство.

Трябва да се отбележи, че подобно споразумение за трансгранични операции от трети страни, ще даде още една опция пред политическото ръководство на армията, в случай, че българските ВВС не могат да изпълняват мисията. За подобно развитие се алармира в няколко поредни Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, където се казва, че мисията „ер полисинг“ се изпълнява трудно и има опасност от прекъсването ѝ.

Свързани теми

Предишна публикация
Продължава тренировката „Тракийско лято”
Следваща публикация
МВР се похвали с разкрити наркотични насаждения от въздуха
724 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)

Напълно очаквано, Министерство на отбраната излезе с доклад, в който се предлага на Министерски съвет за започване на преговори за покупка на изтребители F-16 Block 70/72. Това стана днес, 21 декември 2018 г. В доклада се дава твърде малка и противоречаща си аргументация, като има и предложение до Народното събрание за фактическото анулиране на инвестиционния проект, който беше приет през юни тази година. С това се засилва впечатлението, че се касае за фактически чисто политически избор.

Появиха се подробности за модернизацията на Mirage 2000 в ОАЕ

Модернизацията на изтребителите Mirage 2000 от състава на ВВС на Обединените арабски емирства (ОАЕ) ще бъде доста сериозна и ще включва подмяна на повечето ключови системи на изтребителя. Това съобщава Forecast International.

Сърбия ще получи четири МиГ-29 от Беларус

Сърбия се е споразумяла с Беларус да получи четири изтребителя МиГ-29 безвъзмездно. Това е съобщил военният министър на страната Александър Вулин, пред местния вестник „Politika”.

Меню