Швейцарците най-вероятно ще подкрепят покупката на нов изтребител

255 прочитания

Швейцарските граждани най-вероятно ще подкрепят на референдум проекта за покупка на нов изтребител. Това се казва в социологическо проучване цитирано от Reuters.

Проучването, проведено по поръчка на швейцарското обществено радио и телевизия SRG SSR, показва, че 58% от швейцарците подкрепят покупката на нов изтребител, 39% са против, а 3% са без мнение. Проучването е проведено сред 29 450 швейцарци, имащи право на глас, а статистическата грешка е 2,9 процентни пункта.

Референдумът ще бъде проведен на 27 септември 2020 г. и резултатите са му със задължителен характер. Той бе насрочен през юни и поставя въпроса, дали страната да стартира конкурсна процедура за избор на нов изтребители или не.

Швейцарските власти обявиха намерението си да са проактивни по темата за новия боен самолет, след като през 2014 г. граждански организации инициираха референдум, който отхвърли решението за покупка на Gripen E. Сега правителството само поставя въпроса за публично обсъждане, но с условието, че не се обсъжда конкретния тип, а въобще въпросът дали да се купува нов боен самолет.

Проектът за придобиване на нов боен самолет се нарича Air2030 и предполага покупката на 36 или 40 нови многоцелеви изтребители, които да заменят сега използваните F-5E/F и F/A-18C/D (на снимката). Част от проекта е и покупката на нови зенитно-ракетни комплекси, но темата не е част от референдума.

Швейцария планира да получи окончателните оферти от участниците през ноември 2020 г. и да избере новия си изтребител през 2021 г. Подписването на договора трябва да стане през 2022 г., а доставката на първите самолети през 2025 г.

Традиционно в Швейцария различни решения и предложения минават през референдуми, които могат да се инициират, както от правителството, така и от гражданите. През 1993 г. бе направен опит да се забрани на правителството да реализира намерението да купи F/A-18, но тогава 57,2% от швейцарците отхвърлиха предложението. През 2014 г. на гласуване бе подложено решението за покупка на 22 броя Gripen E, като 53,4% от швейцарците бяха против него.

Свързани теми

Предишна публикация
Русия ще експортира Су-35 за $7 млрд.
Следваща публикация
Ще получи ли ОАЕ F-35?
255 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Белгия продължава да разглежда предложението на Rafale

Белгийското правителство заяви, че за сега ще продължи да разглежда френската оферта за Dassault Rafale, като опция за придобиване на нов изтребител, въпреки, че предложението не е в рамките на обявената конкурсна процедура.

Румъния търси още 36 броя F-16

Румъния смята да придобие още 36 броя изтребители F-16. Това съобщи румънския военен министър Адриан…

Показаха пълномащабен макет на KF-X

Пълномащабен макет на бъдещия южнокорейски изтребител KF-X бе демонстриран официално днес, 15 октомври 2019 г., в рамките на отбранителната изложба ADEX.

Швейцария фиксира бюджет за новите си изтребители и планира референдум по темата

Правителството на Швейцария фиксира бюджета за придобиването на нови многоцелеви изтребители на 6 млрд. швейцарски франка (около €5,3 млрд.) и предвиди допитване до швейцарските данъкоплатци по темата.

Меню