Гърция потвърди, че преговаря за Rafale

219 прочитания

Гърция действително разговаря с Франция за покупката на многоцелеви изтребители Rafale, но все още няма финално решение. Това е потвърдило гръцкото правителство пред Reuters.

Според гръцкото правителство, разговори за покупка на ново въоръжение се водят не само с Франция, но и с други страни.

Признанието идва, след като вчера, 31 август 2020 г., финансовият министър на страната Христос Стайкурас заяви, че страната му планира да вложи част от финансовия си резерв в покупката на въоръжение, което да има възпираща функция.

Водещият гръцки вестник Kathimerini излезе със сходна новина, като цитира източници от френското правителство, които са потвърдили за сериозни разговори за покупка на изтребители Rafale в рамките на междуправителствена сделка.

И Reuters, и Kathimerini, обаче пишат, че няма твърдо решение за покупка на Rafale.

През уикенда множество гръцки медии излязоха с новината, че има споразумение за доставката на 18 броя Rafale. Част от изтребителите ще бъдат употребявани и ще дойдат от наличните във френските ВВС.

Всичко това става на фона на изострения конфликт с Турция. В него, Франция заема прогръцка позиция.

Ако Гърция купи Rafale, страната ще се превърне в четвъртия експортен клиент на типа, след Египет, Катар и Индия.

Свързани теми

Предишна публикация
Първият полет на B-21 се отлага леко
Следваща публикация
E-2 се разби в САЩ
219 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Подписаха договор за първите серийни МиГ-35

МО на Русия и ОАК подписаха договор за доставка на първите шест серийни изтребители МиГ-35. Договорът бе обявен в рамките на военното изложение Армия-2018, което се провежда в момента в Кубинка, край Москва.

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от канадския изтребителен конкурс

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от участие в изтребителния конкурс, който Канада смята да проведе, тъй като компаниите са уверени, че условията му са нагласени в полза на F-35. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Меню