Гърция купува Rafale

940 прочитания

Гърция купува 18 многоцелеви изтребителя Dassault Rafale. Това обяви министър-председателят на страната Кириакос Мицотакис късно вчера, 12 септември 2020 г.

Мицотакис обяви новината в рамките на по-дълго програмно слово, по време на което бяха обявени и други програми за превъоръжаване и усилване на въоръжените сили на страната. Гръцкият премиер, който не скри, че усилването на въоръжените сили е с цел париране на турския натиск, не даде много детайли за сделката, освен че новите Rafale ще заменят най-старите изтребители Mirage 2000, които в момента са на въоръжение.

Новината бързо бе потвърдена от френския военен министър Флоранс Парли и от производителя Dassault. Те, обаче не дадоха допълнителна информация по сделката. Парли, обаче отбеляза, че това е сериозен пробив за страната ѝ, тъй като това е първият европейски клиент за Rafale.

За евентуалната сделката за покупка на изтребители Rafale се заговори само преди две седмици. Тогава множество гръцки издания излязоха с новината, като с леки вариации бе съобщено, че част от самолетите ще са употребявани, а друга част новопроизведени. Очаква се сравнително бърза доставка на употребяваните машини, които ще дойдат от редовете на френските ВВС.

Около 16 от гръцките Mirage 2000 са от базовата модификация EGM и най-вероятно точно те ще бъдат заместени от новите Rafale.

Мицотакис обяви още, че ще бъдат купени четири вертолета за борба с подводниците MH-60R, ще бъдат купени четири нови фрегати за ВМС, чийто тип ще се уточнява, ще бъдат модернизирани четирите съществуващи фрегати от клас Hydra, ще бъдат купени нови противотанкови ракети, нови торпеда за ВМС и числеността на гръцките въоръжени сили ще бъде увеличена с 15 000 души в следващите пет години.

Гърция ще се превърне в четвъртият експортен клиент на Rafale след Египет, Катар и Индия.

С обявяването на решението за купуване на Rafale гръцките ВВС изглеждат все по-стабилно в бъдеще. В момента 84 от наличните 153 броя F-16C/D са планирани за преминаване през модернизация по стандарта V. От 40-те Mirage 2000 24 са от новия и способен вариант -5 Mk. 2. Остава въпросът с подмяната на двете ескадрили F-4, но Гърция даде заявка, че ще работи за покупката на 20 – 30 броя F-35 в рамките на следващите няколко години.

Свързани теми

Предишна публикация
Гърция ще получи първите си Rafale в средата на 2021 г.
Следваща публикация
Програмата F-35 ще се изправи пред недофинансиране
940 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Сърбия купува изтребители Rafale

След няколко години на спекулации и противоречиви изказвания, сръбският президент Александър Вучич обяви, че в…

Lockheed Martin откри новата си производствена линия за F-16

На церемония вчера, 23 април 2019 г., Lockheed Martin преряза лентата на новата си производствена линия за F-16 в Грийнвил, Южна Каролина. В случай на успешно приключване на преговорите, българските F-16 ще бъдат произвеждани там.

Руските ВКС получиха десет броя Су-35

Руските Въздушно-космически сили (ВКС) са получили през настоящата 2019 г. десет броя многоцелеви изтребители Су-35, с което е изпълнена държавната поръчка за тази година. Това е съобщил заместник-министъра на отбраната на Русия Алексей Криворучко.

УКРИНМАШ обжалва решението на КЗК пред ВАС

Украинската държавна компания УКРИНМАШ обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за отказ за налагане на временна мярка „спиране” на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжка на изтребителите МиГ-29. Обжалването е пред Висшия административен съд (ВАС).

Меню