В Украйна спряха полетите с Ан-26

457 прочитания

След тежката катастрофа с Ан-26Ш, украинските ВВС спряха полетите с всички налични самолети Ан-26. Това става след заповед на украинския президент Володимир Зеленски и ще продължи до изясняване на обстоятелствата около трагедията.

В момента, украинските ВВС разполагат с около 20 броя Ан-26 от различни варианти, които се използват и за учебни цели, какъвто е случая с катастрофиралия самолет.

По-рано днес бе съобщено, че един от двамата ранени от катастрофата е починал в болница. Така броят на загиналите става 26 от намиралите се на борда 27 души.

Украинските разследващи органи са потвърдили информацията, че малко преди кацането екипажът е докладвал за отказ в левия мотор. Отказът не е бил тежък и двигателят е продължил да работи, но по неясни причини катастрофиралият Ан-26 е закачил земята с крилото си, след което се е врязал в земята. Това е станало на около 1500 m от прага на полосата. Предстои анализ на черната кутия.

Междувременно, бяха изнесени официални данни за катастрофиралият самолет. Той е бил със сериен номер 56-08, произведен през октомври 1977 г. Последният му капитално-възстановителен ремонт е бил проведен през юли 1996 г. От тогава самолетът е налетял 1800 часа и е извършил 2160 кацания. Общо е бил натрупал 5985 часа във въздуха. Последното му удължаване на междуремонтния ресурс по години е било проведено през август 2020 г. от компанията „Антонов”. Двата му двигателя са били произведени през декември 1977 г. Последният им капитален ремонт е бил през юни 1990 г. (за левия мотор) и март 1993 г. (за десния мотор). Те също са преминавали през многократни удължавания на междуремонтния ресурс по години от производителя „Мотор Сич“, като остатъчният им ресурс до следващ ремонт е бил съответно 200 и 125 часа.

 

Свързани теми

Предишна публикация
На косъм, швейцарците одобриха покупката на нов изтребител
Следваща публикация
Ан-26 катастрофира в Украйна
457 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Искам тълкуване от парламента дали може да разширим кръга от потенциални доставчици на новия изтребител

Военният министър Красимир Каракачанов заяви, че ще търси тълкуване от Народното събрания дали в процедурата за покупка на нов боен самолет могат да се включат и нови държави или ще се работи само с подбраните три. Това каза той днес, 15 декември 2017 г., в предаването „Лице в лице” по bTV.

Министър Каракачанов: Инцидентът с C-27J е човешка грешка

Грешка на екипажа е причината за инцидента с военния транспортен самолет C-27J Spartan, която стана на 19 януари 2018 г. Това съобщи военният министър Красимир Каракачанов. Инцидентът стана по време на учебен полет от авиобаза Граф Игнатиево.

Откриха паметна плоча за загиналия майор Георги Анастасов

По случай една година от катастрофата с вертолет AS 565 MB Panther и смъртта на неговият командир майор Георги Анастасов, на 4 юли 2018 г. в морската вертолетна авиобаза „Чайка” се проведе военен ритуал за откриване на обновената паметна плоча на загиналите военнослужещи от формированието. Това съобщиха от ВМС.

Главният урок от катастрофата със Суперджет 100

Руското онлайн издание „Взгляд” публикува коментар озаглавен „Главният урок от катастрофата със Суперджет 100” на Михаил Барабанов, сътрудник в руския независим изследователски институт ЦАСТ (Центр анализа стратегий и технологий).

МиГ-21 катастрофира в Сърбия

Двуместен учебно-боен самолет МиГ-21УМ е катастрофирал в Сърбия днес, 25 септември 2020 г. Двучленният екипаж…
Меню