Първият сериен комплект БЛА „Орион” е предаден на руските въоръжени сили

331 прочитания

Първият сериен комплект от безпилотния апарат „Орион” е вече предаден на руските въоръжени сили и негови кадри бяха показани в предаване по руския телевизионен канал НТВ.

Първият сериен комплект включва два мобилни пункта за управление и три машини. Кадри с комплекта бе показан в рамките на предаването „Смотр” (след 14,59 минути), посветен на безпилотните технологии в Русия.

През април 2020 г. бе съобщено, че руското МО и производителят частната корпорация „Кронштадт” са подписали акта на за предаване на първия опитен комплект, с който трябваше да се проведат войсковите изпитания. В края на август, пък бе подписан договор за доставка на неназовано количество серийни комплекти.

Апаратът „Орион” е от клас MALE (medium-altitude long-endurance – за средни височини и с голяма продължителност на полета), има максимална излетна маса от около един тон, полезен товар от 200 kg, задвижва се от един бутален двигател с мощност 86 kW и продължителност на полета от около денонощие. Приблизително е еквивалентен на американския MQ-1 Predator.

По замисъл, „Орион” е въоръжен апарат, който трябва да използва малокалибрени управляеми боеприпаси. По време на тазгодишното изложение „Армия” бе показан широк асортимент от подобни боеприпаси, но няма надеждна информация, как върви тяхната интеграция.

Русия се опитва бързо да навакса изоставането си в областта на безпилотните апарати от висок клас, особено тези, които са въоръжени. На „Орион” се възлагат сериозни надежди за преодоляване на това изоставане.

Свързани теми

Предишна публикация
Китай се оказа с огромна поръчка за руски вертолети
Следваща публикация
Пълномащабното производство на F-35 отново се отлага
331 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ракетата „Кинжал” е изпълнила 12 успешни теста

Новият руски хиперзвуков ракетен комплекс Х-47М2 „Кинжал” е била изстрелвана тестово 12 пъти от изтребител МиГ-31К. Това съобщава американската телевизия CNBC, цитирайки източници в американските разузнавателни служби.

Адмирал Ефтимов: Няма нищо извънредно около руските бомбардировачи над Черно море

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви, че няма нищо екстраординарно около активността на руските военни самолети над Черно море и реакцията на българската изтребителна авиация. Това каза той днес, 21 май 2020 г., след изслушване в Народното събрание.

В Германия тече дебат за въоръжените БЛА

Да бъдат ли купени въоръжени безпилотни апарати или не и дали това е нарушение на международното право. Такива дебати текат в момента в Германия, съобщава Deutsche Welle.

Въоръжен израелски БЛА падна в Ливан

Въоръжен безпилотен летателен апарат от състава на израелските ВВС се е разбил днес, 31 март 2018 г., в Южен Ливан. При инцидента няма пострадали.

Русия ще поръча допълнителни Су-30СМ

Руското МО се готви да закупи още поне 36 многоцелеви изтребители Су-30СМ. Това съобщава руският вестник „Ведомости“, цитирайки два свои източника.

Меню