САЩ придвижват огромна оръжейна сделка с ОАЕ

275 прочитания

Гигантска оръжейна сделка с Обединените арабски емирства (ОАЕ), чиято стойност е почти $24 млрд., ще опита да придвижи администрацията на президента Тръмп в последните си дни. Става въпрос за изтребители F-35A, БЛА MQ-9B Reaper и огромен оръжеен пакет.

Днес, 10 ноември 2020 г., агенцията на Пентагона натоварена със сътрудничеството в сферата сигурността и отбраната DSCA официално информира Конгреса на САЩ за три потенциални сделки с ОАЕ.

Най-мащабна е сделката за общо 50 броя F-35A. Нейната очаквана стойност е $10,4 млрд. От съобщението се вижда, че освен самолетите се поръчват и четири резервни мотора F135, както и съпътстващи стоки и услуги.

Втората сделка е за безпилотни апарати MQ-9B Reaper. Очакваната стойност на сделката е $2,97 млрд. и включва общо 18 апарата с голям брой допълнително оборудване, включително оптико-електронна система MTS-D, радар със синтетична апертура за наблюдение на земята AN/APY-8, 515 броя ракети „въздух – земя” AGM-114R Hellfire, китове за преоборудване на авиобомби в управляеми боеприпаси от семействата JDAM и Paveway II, резервни части, логистика, обучение, комуникационно оборудване и други съпътстващи стоки и услуги.

Третата сделка е за авиационни боеприпаси и нейната очаквана стойност е $10 млрд. Става въпрос за 802 ракети за въздушен бой AIM-120C-8, 2004 227-kg неуправляеми бомби Mk. 82, 73 учебни авиобомби от същия калибър, 1000 907-kg неуправляеми авиобомби Mk.84, 1002 454-kg неуправляеми авиобомби Mk.83, 2500 малокалибрени управляеми боеприпаси GBU-39/B (SDB-1), 2000 кита за преработка на 227-kg бомби в JDAM боеприпаси, 1000 кита за преработка на 907-kg авиобомби в JDAM боеприпаси, 1000 кита за преработка на 454-kg авиобомби в JDAM боеприпаси, 4000 взривателя FMU-139, 650 планиращи боеприпаси AGM-154C JSOW, 50 планиращи боеприпаси AGM-154E JSOW-ER, 150 противорадани ракети AGM-88E и голям брой учебни боеприпаси, обучение, поддръжка, софтуерни продукти и други подобни.

Потенциалната сделка бе обявена лично от държавния секретар на САЩ Майк Помпео.

Още преди президентските избори бе ясно, че администрацията на Тръмп ще се опита да финализира сделката за F-35 с ОАЕ преди края на годината. Продажбата на F-35 вече предизвика отрицателни реакции в Конгреса на САЩ, но не е ясно до колко те могат да прераснат в реално блокиране на сделката.

Свързани теми

Предишна публикация
Филипините получиха първите си Black Hawk
Следваща публикация
САЩ получиха първите HH-60W
275 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Румъния подписа за още пет португалски F-16

Румънският военен министър Николае-Йонел Чюка подписа със своя португалски колега Жоао Гомес Кравиньо договор за покупката на още пет употребявани изтребители F-16. Това стана на 27 януари 2020 г. в португалската авиобаза Монте Реал.

Холандия вероятно ще поръча с три по-малко F-35

Поради скъпия долар, бюджета за покупка на изтребителите F-35 няма да е достатъчен за закупуването на всички 37 изтребители за Кралските холандски ВВС и най-вероятно ще се наложи поръчката да се намали с три самолета. Това е съобщил холандския министър на отбраната Барбара Висер.

Канада подписва за нов изтребител през 2021 г.

Кралските канадски ВВС ще пуснат запитване за даване на оферти (RFP) за доставка на нов изтребител през 2019 г., а подписването на договора се очаква през 2021 г. Това съобщава Flightglobal.

Меню