Строи се вторият прототип на B-21

356 прочитания

Вторият прототип на новия стратегически бомбардировач B-21 вече се строи, а първият полет на типа може да се очаква към средата на 2022 г. Това е заявил Рандал Уолдън, директор на офиса за ускорено развитие на ВВС на САЩ, цитиран от Air Force Magazine.

Уолдън е казал, че първият B-21 все още не е на етап крайно сглобяване, но вече започва да прилича на самолет, докато работата по втория самолет едва сега започва. От думите му става ясно, че вторият прототип ще се използва за наземни статични изпитания.

И двата самолета се сглобяват в завода на производителя Northrop Grumman в Палмдейл, Калифорния. Първият прототип се очаква да бъде готов в началото на 2022 г. и към средата на годината да изпълни първия си полет.

Последният официален срок, който ВВС на САЩ обявиха за първия полет бе декември 2021 г., но в последните месеци има множество неофициални съобщения, че срокът се е изместил за следващата година.

По-рано през седмицата генерал-лейтенант Джеймс Доукинс, заместник-директор по Стратегическо възпиране и ядрена интеграция в Пентагона, заяви че очаква B-21 да влезе на въоръжение в периода 2026 – 2027 г.

Уолдън твърди, че работата по B-21 върви добре, въпреки пандемията. Тя е оказала известно влияние, но то е било компенсирано. Освен това е бил използван бизнес джет, който е бил в ролята на тестова платформа за авиониката. Тя е тествана усилено и на земята, включително и софтуера, което улеснява интеграцията на бомбардировача.

Много малко е известно за B-21. Знае се, че бомбардировачът ще е двудвигателен и изпълнен по схемата „летящо крило” и ще бъде по-малък от B-2. В последните години бяха разпространени и няколко неясни визуализации, като например тази по-горе. Northrop Grumman бяха избрани за изпълнител на проекта през октомври 2015 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Полетя модернизиран гръцки F-16
Следваща публикация
Словения купува C-27J
356 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

ВВС на САЩ продължават да проучва покупката на лек ударен самолет

ВВС на САЩ ще продължат да проучват варианти за придобиване на лек ударен самолет, като експериментите ще продължат и през това лято, но вече само с два самолета – Textron AT-6 Wolverine и Sierra Nevada/Embraer A-29 Super Tucano.

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови KC-46

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови летящи танкери Boeing KC-46A поради наличие на чужди предмети на борда на самолетите. Това е вторият случай в рамките на последните седмици.

Катастрофа в Невада вероятно разкри нов секретен самолет на САЩ

Самолет собственост на ВВС на САЩ е катастрофирал в изпитателен полигон в Невада. Пилотът му е загинал, а отказът на Пентагона да съобщи типа на авариралата машина повдига въпроси за наличието на нов секретен пилотируем самолет, който се изпитва в Съединените щати.

Меню