TAI скоро ще експортира Hürkuş-C

222 прочитания

TAI (Turkish Aerospace Industries) скоро ще подпише експортен договор за въоръжения турбовитлов самолет Hürkuş-C. Това е казал пред CNN Türk генералният директор на компанията Темел Котил.

„Не мога да споделя, коя е държавата, защото договорът още не е подписан, но споразумението е сигурно и ще бъде сключено скоро”, казва Котил.

Hürkuş-C е въоръжен вариант на турбовитловия учебно-тренировъчен самолет Hürkuş. До момента няма полетял такъв вариант, а като технологични демонстратори се използват прототипите на чисто учебната версия.

През 2017 г. се появи информация, че турските въоръжени сили са поръчали 12 такива машини, но четири години по-късно, все още няма никакво видимо движение по тази сделка.

Всички версии на Hürkuş се задвижват от произвежданите в Канада двигатели Pratt & Whitney Canada PT6A-68. Страната, обаче наскоро оръжейно ембарго на Турция, заради участието ѝ във войната за Нагорни Карабах. САЩ също правят спънки за експорта на турско въоръжение, в което има американски агрегати или системи. В Hürkuş има американски елементи.

Така, не е ясно дали действително ще може да се реализира експорт на Hürkuş-C, освен ако TAI не направят стъпки за подмяна на ембарговите системи.

Hürkuş-C трябва да има боен товар от 1,5 тона, който може да включва редица турски боеприпаси „въздух – земя”, като например ракетите Umtaş и Cirit или управляемите боеприпаси KGK-SIHA-82. Могат да се носят оръдейни контейнери, НУРС или учебни бомби.

Първият прототип на Hürkuş-C полита през август 2013 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Нови турски постижения при бойните БЛА
Следваща публикация
Сърбия започна да получава беларуски МиГ-29
222 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Украйна купува въоръжени турски БЛА

Украйна е купила два комплекса от турския разузнавателно-ударен безпилотен летателен апарат Bayraktar TB2. Сделката е била подписана в началото на ноември 2018 г., при визитата на украинския президент Петро Порошенко в Турция.

TAI представи Hurjet в рамките на Фарнбъроу

Турската компания TAI представи на изложението във Фарнбъроу своя проект Hurjet – реактивен учебно-тренировъчен самолет от висок клас, който може да изпълнява и ролята на лек боен самолет.

САЩ отстраниха Турция от програмата F-35

САЩ отстраниха едностранно Турция от програмата F-35, като напълно блокираха участието ѝ, както в мениджмънта на програмата, така и в производствената ѝ част. Решението бе обявено късно снощи, съобщава Defence News.

Меню