САЩ пребазираха F-16 за учение у нас

381 прочитания

Днес, 9 юли 2021 г., в авиобаза Граф Игнатиево успешно се пребазираха изтребители F-16 от 555-та авиационна ескадрила от състава на 31-во авиокрило на ВВС на САЩ в Европа, базирани в Авиано, Италия. Това съобщиха от ВВС.

Изтребителите ще вземат вземат участие в международна летателна тренировка “Тракийска звезда 2021”, която ще се проведе от 12 юли до 22 юли съвместно със сили и средства от състава на Военновъздушните сили на България, Гърция и Румъния.

От българска страна съвместни задачи със страните-партньори ще изпълняват екипажите на самолети Су-25 от База за предно разполагане – Безмер, вертолети Ми-24, AS 532AL Cougar и Bell 206 от авиобаза Крумово, както и формирования от Зенитно-ракетни войски на Военновъздушните сили и Сухопътни войски.

Авиобаза Граф Игнатиево ще осигурява въздушното ръководство на полетите и логистичната поддръжка на американските сили, като страна-домакин.

Прави впечатление, че от българска страна в учението няма да вземат участие изтребителите МиГ-29. Тя бяха планирани за участие, но са спрени от полети след катастрофата от 9 юни тази година, при която загина майор Валентин Терзиев. На вчерашната си пресконференция, служебният министър на отбраната Георги Панайотов заяви, че очаква в близките дни полетите да бъдат възстановени. Дори и това да стане факт е малко вероятно българските изтребители да се включат в тази тренировка.

Румънските и гръцките екипажи на F-16 ще се включат в тренировъчните действия от базовите си летища.

Съгласно сценария, българските ВВС ще усъвършенстват подготовката си в съвместни въздушни действия, като изпълняват полети за нанасяне на удари по обекти, защитавани от групировка за Противовъздушна отбрана и реализират задачи по бойно търсене и спасяване.

„Тракийска звезда 2021“ е международна летателна тренировка, която се провежда във въздушното пространство на Република България, Република Гърция и Румъния и предоставя на участниците възможности да генерират богат опит и реално взаимодействие.

Свързани теми

Предишна публикация
Загуба на пространствена ориентация е причината за катастрофата с майор Терзиев
Следваща публикация
Ремонтът и модернизацията на Граф Игнатиево ще закъснее с поне 6 – 8 месеца
381 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов планира да раздвижи проекта за нов изтребител през ноември

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов смята до началото на ноември да внесе предложение в Министерски съвет за това как да продължи проекта за придобиване на нов боен самолет за ВВС. Това каза той днес, 19 октомври 2017 г., пред журналисти.

Какво ще видим на големия открит летателен ден в Граф Игнатиево

Българските Военновъздушни сили организират днес, 29 юни 2019 г. голям открит летателен ден, който включва летателна програма с продължителност от близо три часа. Ето какво ще може да видим по време на програмата, която стартира точно в 11,30 часа:

ВВС отбелязват празника си на 16 октомври

С тържествени ритуали, концерт, ден на отворените врати във Враждебна и вход свободен в Музея на авиацията в Крумово, ще бъде отбелязан Празника на авиацията и ВВС. Всички събития ще станат факт на 16 октомври 2017 г. Това съобщават от МО.

Полетите с B-1B са възстановени

Първият тежък бомбардировач B-1B е започнал да лети отново, след като типа бе спрян от полети за близо месец, поради проблеми с катапултната система. Това съобщава Air Force Times.

Меню