„Черната кутия” на катастрофиралия МиГ-29 заминава за Русия

84 прочитания

В близките дни т.нар. „черна кутия” от катастрофиралия български изтребител МиГ-29 ще бъде изпратена в Русия за разшифроване. Това стана ясно след срещата на служебния премиер Стефан Янев и руският посланик у нас Елеонора Митрофанова, която се проведе днес, 18 август 2021 г.

„В хода на разговора бе обсъдена възможността данните от „черната кутия“ на катастрофиралия самолет МиГ-29 да бъдат снети в лаборатория на руската корпорация РСК „МиГ“ на територията на Руската федерация. Формалностите по пътуването вече са уредени и български военни ще могат да транспортират „черната кутия“ в близките дни”, се казва в официалното съобщение на правителствената информационна служба.

В края на юни, след като кутията бе извадена от дъното на Черно море, стана ясно, че тя е повредена и не може да бъде разчетена у нас. От ВВС препоръчаха тя да бъде изпратена на производителя. По-късно, служебният министър на отбраната Георги Панайотов заяви, че кутията ще бъде изпратена в Русия и ще бъде съпровождана от трима български офицера – по един представител от ВВС, Военна полиция и Военна прокуратура.

Изпращането на кутията, обаче се забави, тъй като от руската страна не идваше покана. Полуофициалните обяснения бяха, че е нужно време за съгласуване на влизането на български офицери в руски военни заводи.

Междувременно, пак днес, от прокуратурата съобщиха, че Военно-окръжна прокуратура – София ще продължи разследването по досъдебното производство, образувано от Военно-окръжна прокуратура – Сливен по катастрофата на майор Терзиев. На 1 юли 2021 г. стана ясно, че пряко ръководената от главния прокурор Иван Гешев Върховна касационна прокуратура взима на специален надзор образуваното досъдебно производство във връзка с инцидента с изтребителя МиГ-29.

Свързани теми

Предишна публикация
„Демократична България” пита дали ВВС може да спре с мисията „ер полисинг“
Следваща публикация
МО отрече да преговаря за още F-16
84 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Авиацията и Яно

Красимир ГРОЗЕВ се срещна с вече пенсиониралия се български пилот Янко „Яно” Янков, за да си поговори с него за живота, летенето и всичко останало. Кариерата ми на журналист, пишещ за авиация, ме е срещала със стотици истински хора, които изграждат българските ВВС днес. Без да искам да слагам каквато и да е градация между тях, трябва да отбележа, че пленителният авиационен ентусиазъм, който винаги е струил от капитан Янко Янков, или както всички го знаят – Яно, е бил нещо, с което той винаги се е отличавал. За седем години от нашето познанство станах свидетел, как той уверено и заслужено извървя пътя от новоприучен на МиГ-29 пилот през 2004 г. до един от най-опитните авиатори в Граф Игнатиево, който дори в последната година от кариерата си беше инструктор на съвсем млади пилоти, които тепърва се приучват на изтребителя. Разбира се, пилотската, а и житейската история на Яно е много по-дълга и показва, че ако човек наистина силно желае нещо и полага всички усилия да го постигне, със сигурност ще успее. Точно за това в следващите няколко страници ще разкажем за Яно и се надяваме, че историята му ще вдъхнови и следващото поколение български авиатори.

Министър Каракачанов: Чакаме решението на КЗК и продължаваме с РСК „МиГ”

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че повереното му министерство ще изчака решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и след това ще продължи директните преговори с РСК „МиГ”. Това каза той днес, 28 декември 2017 г. в сутрешния блок на БНТ1.

Меню