Проведе се българо-румънска летателна тренировка

118 прочитания

Двойка МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево и двойка F-16 от летище Фетещи на румънските ВВС успешно изпълниха днес, 1 октомври 2021 г., мисията „Air Policing“. Това стана в рамките на българо-румънската летателна тренировка „Blue Bridge 2021“.

В ролята на „самолет-нарушител“ бе военно-транспортен самолет C-27J Spartan от авиобаза Враждебна. Тренировката премина в две фази на съвместни действия. Първо двойка дежурни МиГ-29 излетя от авиобаза Граф Игнатиево със задача прехват, визуална идентификация и съпровождане на „самолета-нарушител“ до напускане на българското въздушно пространство. Двойка F-16 от състава на румънските ВВС отработи действията по приемане, съпровождане и принуждаване за кацане на военно-транспортния самолет в Румъния.

Вторият етап от сценария повтори действията по ескортиране и предаване от румънските на българските изтребители на C-27J.

Тренировъчните полети „Blue Bridge“ за подготовка на екипажите, носещи бойно дежурство, се провеждат ежегодно от 2012 г. Целта им е постигане на точна координация и добра оперативна съвместимост при извършването на трансгранични операции за контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.

Свързани теми

Предишна публикация
MO пусна обществена поръчка за ремонт на L-39
Следваща публикация
Министър Панайотов ще стартира проекта за придобиване на нови наземни радари
118 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

Проведе се курс по оцеляване в морска среда за военните ни пилоти

От 8 до 14 септември 2017 г. в „Център за специализирана подготовка- Варна”, се проведе седмо по ред тренировъчно занятие „Курс по оцеляване на летателен състав в морска среда и техники за евакуация”. Това съобщават от ВВС.

Чисто нов F-15QA аварира в САЩ

Чисто нов многоцелев изтребител F-15QA аварира при изпитателен полет в САЩ. Екипажът се е катапултирал…
Меню