Борисов призна, че без ДПС е нямало да има сделка за F-16

384 прочитания

Лидерът на ГЕРБ изпадна в откровения и призна, че без ДПС е нямало да може да бъде купен F-16. Това каза той днес, 12 ноември 2021 г., в интервю излъчено в сутрешния блок на НОВА.

„Когато трябваше да купим не Грипените на Радев, а F-16 Block 70… Нито „Атака”, нито БСП щяха да ни подкрепят и ми трябваха ДПС. Така, че когато има нужда, или ни трябват, или те искат разговор с нас…”, така отговори Борисов на въпроса, защо не се коалира с ДПС.

Думите на Борисов носят прецизиране, защото ДПС удари решаващо рамо за покупката не веднъж, а цели три пъти. Това стана, след като парламентарната група на „Обединени патриоти” се разцепи. Решението за покупка на F-16 се подкрепяше само от ВМРО, а другите две партии – „Атака” и НФСБ бяха против. Освен това БСП и „Воля” също бяха против.

Така гласовете на ГЕРБ и ВМРО нямаше да са достатъчни, ако ДПС бяха гласували против или „въздържал се”.

През януари 2019 г. при максимална мобилизация на парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС бе дадено разрешение на МО да се отклони от одобрения инвестиционен проект за покупка на нов боен самолет за българските ВВС. Това се случи, след като се разбра, че американската оферта за осем F-16C/D не отговаря на редица от българските изисквания, които бяха заложени в инвестиционния проект.

През юли същата година, отново гласовете на ДПС, Народното събрание ратифицира договорите за покупка на F-16. Седмица по-късно, когато президентът Радев наложи вето върху решението на НС, отново ДПС спасиха ситуацията със своите гласове.

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Мирчев: Обучението на пилотите ни на F-16 върви по график
Следваща публикация
ВВС се похвалиха с още изправни МиГ-29
384 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: До края на март вкарваме изтребителния проект в Министерски съвет

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че до края на месец март инвестиционния проект за придобиване на нов боен самолет ще влезе за обсъждане в Министерски съвет. Това направи той днес, 20 февруари 2018 г., в сутрешния блок на БНТ.

Посланик Рубин: Не е имало натиск от САЩ към България за покупката на F-16

Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин заяви, че страната му не е оказвала натиск на България да купи F-16, но в същото време акцентира, че България твърде дълго отлага покупката на нов изтребител. Това каза той днес, 4 февруари 2019 г., в интервю излъчено в сутрешния блок на bTV.

Министър Каракачанов: Цените на F-16 не ни удовлетворяват, преговорите продължават

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че част от ценовите предложения свързани с покупката на изтребителите F-16 не удовлетворяват българската страна, преговорите продължавали, но на масата стояли всички възможни опции, включително прекратяване на проекта и преговори с други. Това каза той днес, 14 май 2019 г., в ефира на БНР.

Президентът Радев с множество въпроси по сделката за F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев постави множество въпроса пред правителството по сделката за F-16. Той направи това днес, 24 юли 2019 г., по време брифинг за медиите във връзка с ветото на сделката за придобиване на осем изтребителя F-16.

Меню