Отново се създаде 16-та транспортна авиобаза

609 прочитания

Досегашната 16-та транспортна авиогрупа се трансформира в 16-та транспортна авиобаза. Това става от днес, 1 декември 2021 г.

„Със заповед на министъра на отбраната № ОХ-021/07.06.2021 г., считано от 01.12.2021 г. 16-та транспортна авиационна група” се реорганизира в самостоятелна 16-та авиационна база.”, пише новата база в профила си в социалната мрежа Facebook.

По този случай, в авиобазата бе проведен тържествен строй, на който бяха прочетени заповеди, представени бяха командването на авиобазата и новоназначени военнослужещи. Гост в 16-та авиобаза беше заместник-командира на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев, който поздрави личния състав.

Това е поредната реорганизация през която минава формированието, в което се намира българската военно-транспортна авиация.

В края на 1994 г. тогавашния 16-ти транспортен полк се реорганизира в 16-та транспортна авиобаза. През декември 2001 г. базата влиза в състава на корпус Тактическа авиация, където остава до февруари 2006 г., когато отново е подчинена директно на Главния щаб на ВВС.

През юли 2012 г. 24-та вертолетна авиобаза и 16-та транспортна авиобаза се обединяват в 24-та авиобаза, която включва в себе си транспортна авиогрупа, базирана на летище София. През април 2013 г. групата е преименувана на 16-та транспортна авиогрупа.

Промените се извършват в рамките на „Плана за развитие на въоръжените сили до 2026 г.”

Базата е пряк наследник на 14-ти преносен полк, който е сформиран на 1 декември 1948 г. с Указ № 1657/27.11.1948 г. на Президиума на Великото Народното събрание.

Свързани теми

Предишна публикация
Военновъздушната учебна база се трансформира в 12-та авиобаза
Следваща публикация
Отбраната мина безлично при преговорите за коалиционно споразумение
609 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Три компании допуснати да дадат оферти за ремонта на Ми-17 и Ми-24

Три компании, две български и една беларуска, са допуснати до даване на оферти в процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на два Ми-17 и четири Ми-24. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 12 ноември 2018 г.

Цената на изречените неистини

На 11 юни 2019 г. се навърши една година от катастрофата на вертолета Ми-17 в Крумово. При тежкия инцидент загинаха двама авиатори. Разбира се, подобни трагични годишнини не са сред поводите, които хората искат да отбелязват, но това не значи, че политически фигури няма да се опитат да извадят евтини и съмнителни дивиденти от трагедията.

Меню