В близките дни у нас ще бъдат разположени испански Eurofighter

227 прочитания

Скоро в България ще бъдат разположени изтребители Eurofighter, които ще изпълняват мисията съвместен „ер полисинг”. Това съобщи днес, 22 януари 2022 г. министърът на отбраната Стефан Янев.

„Ротацията на силите на Испания предстоят в близките дни, буквално следващата седмица, за което Министерски съвет ще вземе решение в понеделник”, съобщи Янев.

От думите на военния министър се разбра, че става въпрос за 5 – 7 изтребителя Eurofighter Typhoon, които ще изпълняват мисията съвместен „ер полисинг”.

„Ние добре знаем какво е реалното състояние на Въоръжените сили и, че има определени недостатъци. Именно тези недостатъци, там, където ги имаме, и където е преценено от военно-техническа гледна точка, ще бъдат компенсирани с такъв тип способности на съюзни държави от НАТО“, добави министърът на отбраната.

Министърът е съобщил и за това, че холандски F-35 ще изпълнят същата мисия в България, но през април – май 2022 г. Информация за това се появи в четвъртък от МО на Кралство Нидерландия.

„Не искам българските граждани да остават с впечатление, че нещо специално се е случило вчера, че някой специално е посочил с пръст България и е направил специално изявление. Този тип изявления се правят регулярно и не мисля, че трябва да бъдем толкова чувствителни, когато някой говори за нас“, опита се да намали напрежението Янев, на фона на призивите на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България.

Свързани теми

Предишна публикация
Отново рекорден прием за пилоти във ВВВУ
Следваща публикация
Авиокаст: Епизод 12
227 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Какво ще видим на големия открит летателен ден в Граф Игнатиево

Българските Военновъздушни сили организират днес, 29 юни 2019 г. голям открит летателен ден, който включва летателна програма с продължителност от близо три часа. Ето какво ще може да видим по време на програмата, която стартира точно в 11,30 часа:

Норвегия получи първите си F-35

Първите три норвежки F-35A пристигнаха в страната на 3 ноември 2017 г. Машините се приземиха в авиобаза Йорланд, след като прелетяха директно от Форт Уърт, Тексас.

Програмата F-35 страда от забавена доставка на части

Многомилиардната програма F-35 страда от сериозни забавяния в доставката на части, като ситуацията допълнително се усложнява от американското решение за изхвърлянето на Турция от проекта. Това съобщава Bloomberg.

Меню