Първият български F-16 каца у нас на 2 април

265 прочитания

Първият български изтребител F-16 Block 70 ще кацне в България на 2 април 2025 г. Това съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 28 април, цитиран от БТА.

Министър Запрянов каза, че официалната церемония по посрещането на самолета ще се състои на 12 април, тъй като има технологично време (повече от седмица) за документалното приемане на самолета, едва след което той става българска собственост.

В интервю за БНР през миналата седмица, Запрянов каза, че самолетът ще прелети от САЩ до Европа в група със словашки изтребители F-16. Логистично прелитането било сложно, тъй като изисквало дозареждане във въздуха.

Струва си да се отбележи, че до съвсем скоро се очакваше доставката на два броя F-16. Така например, на 31 януари тази година, по време на церемонията по приемането на първия F-16, която се състоя в завода на Lockheed Martin в Грийнвил, Южна Каролина, министър Запрянов каза, че до края на март ще има произведени три самолета, като два от тях – едноместен и спарка, ще бъдат получени в края на март или началото на април.

В момента няма индикации, че са произведени повече два български F-16. Едноместният F-16C с борден номер 311 полетя в края на октомври 2024 г., а двуместният F-16D борд 301 бе показан на церемонията на 31 януари. По неофициална информация, той е изпълнил първия си полет в началото на март.

Сделката за първите осем F-16 Block 70 бе подписана през юли 2019 г. По договор, първите самолети трябваше да бъдат получени през юли 2023 г., а всички осем до края на същата година. Забавянето в старта на работа на новата производствена линия в Грийнвил забави доставката с практически две години. Сега всички осем самолета се очакват в рамките на 2025 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Николай Русев бе назначен за командир на ВВС
Следваща публикация
Генерал Николай Русев пое командването на ВВС
265 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Заместник-министър Зарпянов: Има червени линии в преговорите за F-16, които не трябва да преминаваме

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви днес, 5 май 2019 г., че в преговорите за F-16 има червени линии, които не бива да бъдат преминавани, като той заяви още, че договорът не бива да става факт на всяка цена. Това Запрянов каза в ефира на БНР.

Детайли по сделката за Су-30 в Мианмар

Русия е договорила доставка на изтребители Су-30СМ в експортно изпълнение за Мианмар. Това съобщава руският вестник „КоммерсантЪ”. Сделката бе обявена в понеделник, но по нея липсваха детайли.

Каракачанов се надява все още на това F-16 да се доставят за три години

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че се надява, че доставката на новите F-16 Block 70 може да стане факт в рамките на 36 месеца след подписването на договора. Това каза той днес, 14 март 2019 г., пред журналисти.

Константин Попов: Докладът на комисията за изтребителите бе обективен

Председателя на комисията по отбрана в Народното събрание и бивш началник на отбраната Константин Попов защити работата на т.нар. „Комисия „Gripen”, като заяви, че доклада, който тя е изготвила е обективен. Това каза той в сутрешния блок на БНТ1, днес 16 октомври 2017 г.

Заместник-министър Запрянов очаква повечето оферти за нов изтребител да отговарят на основните изисквания

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов очаква повечето оферти за придобиването на нов боен самолет, които постъпят утре, 1 октомври 2018 г., да отговарят на основните изисквания на България. Това каза той днес в интервю с Габриела Наплатанова от bTV.

Меню