„Хели ер” демонстрира възможности за HEMS и подписа за още един вертолет

83 прочитания

Българският авиационен оператор „Хели ер” демонстрира публично своя вертолет AW109K2 (LZ-CEA) за спешна медицинска помощ от въздуха (HEMS – Helicopter Emergency Medical Service; спешна медицинска помощ с вертолет), с което декларира своите възможности да изпълнява подобни задачи в България. Това стана днес, 5 юни пред Кемпински хотел Зографски в София.

В рамките на същото събитие „Хели ер” подписаха договор с AgustaWestland за покупката на още един брой вертолет AW109K2, също оборудван за изпълнение на задачата HEMS. Машината ще бъде получена в България в рамките на следващия месец. Междувременно с първият AW109K2 на „Хели ер” вече е извършена реална вторична задача по HEMS с превоз на пациент от Гърция за България.

Георги Спасов, председател на борда на директорите на „Хели ер” заяви, че липсата на такава услуга у нас, както и наличието на много планини е подтикнала компанията за да направи такава стъпка. Според Спасов в момента са проведени много разговори с различни организации и институции, като всички са заявили интерес, но няма точно решение за това как ще се финансират тези операции.

Георги Спасов заяви, че поддържането на три вертолета за HEMS на три площадки, плюс един самолет за медицинска евакуация, ще осигурят базови възможности за извършването на медицинска евакуация в България. Годишната издръжка на тази система би струвала около 6 млн. лева.  Спасов обясни, че вече са набелязани три места за разполагане на такива площадки – в София (Окръжна болница), Банско и Бургас.

„Нямаме гаранция, че ще бъдем подкрепени, но считаме, че държава член на Европейския съюз не може без медицински въздухоплавателни средства. В тази връзка вярваме, че нашето решение да инвестираме в закупуване на такава авиационна техника и обучение на персонал, макар и рисково, е правилно”, заяви Спасов.

За ползите от наличието на вертолети за извършване на спешна медицинска помощ от въздуха се изказаха и Стефан Бекер, мениджър на швейцарската спасителна компания REGA и представител на Военномедицинска академия. И двамата поставиха ударение върху „златния час” в оказването на спешна медицинска помощ и голямата ефективност на подобна инвестиция, от гледна точка на бързото възстановяване на работоспособността на пострадалите в тежки инциденти. Вилиам Кривак, от словашката компания ATE разказа за аналогичната услуга, която неговата компания предоставя там. Цяла Словакия се покрива от седем бази, които поддържат 24 часово дежурство.

Вертолетите на „Хели ер” са AW109 от модела К2, предназначени за високопланински операции. Оригинално са произведени по изискванията на REGA, където са експлоатирани дълги години. Според Георги Спасов машините са в отлично техническо състояние.

Вертолетът  разполага на борда със система  за пациентски мониторинг и кардиостимулация Corpuls 3, комбинираща 12-канално ЕКГ, бифазисна  дефибрилация в ръчен и автоматичен  режим, капнограф, екстракорпурален пейсър, адхезивни електроди. Уредът измерва неинвазивно кръвно налягане, сатурация и периферен пулс, температура на два канала. Данните се записват и могат да се принтират на 6-канален принтер, като дори от въздуха могат да се изпращат в съответната болница. Допълнително на хеликоптера са инсталирани транспортер вентилатор и аспиратор на Weinmann, амбулаторна чанта и кислородна инсталация и бутилки. Оборудван е също така със специална носилка и външна лебедка за извеждане на пострадали от трудно достъпни местности.

Снимки: Красимир ГРОЗЕВ

Свързани теми

Предишна публикация
Депутатът Лаков: АО28 да мине към МО
Следваща публикация
Лек спад в пътническите превози на летище София за април
83 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню